Aydın Doğan, Türkiye'den kaçacak

Hakkında terör örgütü propagandası yapmaktan soruşturma açılan, kağıt vurgunu ve POAŞ yolsuzluğuyla servetine servet katan, 28 Şubat darbesinin en önemli aktörü Aydın Doğan'ın malını mülkünü satıp, yurt dışına kaçmaya hazırlandığı ileri sürüldü.

Giriş Tarihi: 23.10.2015 10:57
Aydın Doğan, Türkiye'den kaçacak

Çeşitli suçlardan hakkında dava ve soruşturmalar devam eden medya patronu Aydın Doğan, kirli çamaşırları ortaya saçılınca yargılanma korkusuna kapıldı. Panikleyen Doğan, alelacele ülkeden kaçış planı yapmaya başladı.

Teröre verdiği destek nedeniyle köşeye sıkışan Aydın Doğan, askeri cunta tarafından gerçekleştirilen 28 Şubat darbe sürecinde hükümeti kendisinin yıktığını yabancı bir gazeteye verdiği söyleşide açık etmişti. Doğan söyleşide, "Ben yayın organlarıyla İslamcı hükümete karşı savaş verdim" diyerek açık açık itiraf etti. İşte o sözler ve İş Bankası'na hatta o dönemin genel müdürü ve ailesine kadar şantaj yaparak POAŞ hisselerini ucuza kapatması nedeniyle adı 28 Şubat soruşturma dosyasına konulan Aydın Doğan iyice çılgına döndü.


Umudu 1 Kasım'a kaldı


Manşetlerle hükümet kurup hükümet yıkan, elindeki medya gücünü baskı aracı olarak kullanmayı alışkanlık haline getiren Aydın Doğan, yaptığı milyarlarca dolarlık yolsuzlukları bir bir ortalığa saçan medyaya top yekûn savaş ilan etti. Umudunu da 1 Kasım tekrar seçimlerinde sandıktan çıkacak sonuca bağladı. Ancak gelişmelerin beklediği gibi şekillenmemesi halinde Aydın Doğan'ın B planı şimdiden hazır. Her ihtimale karşı son dönemde yatırımlarını durduran Doğan, yakın çevresine "gerekirse her şeyi satar giderim" demeye başladı.


Yargıdan kaçacak

3-5 ağacın bahane edilerek Türkiye'yi yangın yerine çeviren Gezi Olayları'nda vandallara her türlü desteği veren Doğan'ın, ağaç katliamı planladığı ortaya çıktı. Sahibi olduğu Hilton arazisinde bazıları 150 yaşında olan 1056 ağacı kesmek için orman fakültesine sipariş rapor hazırlatan Doğan, asırlık ağaçlar için 'çalı çırpı' raporu almak istedi. Raporu inceleyen Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Kurulu dehşete düştü. 12 Ocak 2011'de Hilton'un bahçesine giden Kurul'un müdür vekili Vildan Sarıoğlu ile mühendis Cemil Candaş ve şehir plancısı Gülden Arsal, ağaçları tek tek inceledi. Heyet, bahçenin değişik yerlerinde bulunan ve yaşları 30 ile 150 arasında değişen 40 ağacı, anıtsal değeri olduğu gerekçesiyle envantere kaydedildi. İstediği alana inşaat yapamayan ve kurduğu tezgâh bozulan Doğan, deliye döndü. Umudu 1 Kasım seçimlerine kalan Aydın Doğan, sandıktan istediği sonucu çıkaramazsa şantaj ve tehditle yaptığı milyarlarca dolarlık vurgunlar nedeniyle yargılanacağını çok iyi biliyor.

Zamanaşımı bekliyor

Aydın Doğan'ın "kağıt üçkağıt davası" 7 yıl sonra karara bağlandı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Doğan ve kızı Hanzade Doğan'ın aralarında bulunduğu 4 Doğan Holding yöneticisi hakkında SPK Kanunu'na muhalefet suçundan açılan ancak paralel yapının ağ gibi sardığı yargı eliyle yıllarca sürüncemede bırakılan davanın usulüne uygun açılmadığına hükmetti. Yargıtay'daki 'paralel kalkan' sayesinde 2 yıl boyunca raftan indirilmeyen dosyayla ilgili karar 23'e karşı 24 oyla alındı. Yargıtay tarafından bozulan karar yeniden yargılanmanın yolunu açtı. Ceza Genel Kurulu'nun kararının ardından dosya, yerel mahkemeye gönderilecek. Doğan ve diğer 3 sanık hakkındaki dava düşecek. Soruşturma yeri olan İstanbul Başsavcılığı, davanın yeniden usulüne uygun açılmasına karar vermesi durumunda süreç en başından başlayacak. Bu sürecin ise 2 yılı bulabileceği belirtiliyor. Aynı zamanda dosyayla ilgili zamanaşımının da gündeme gelebileceği belirtiliyor.


28 Şubat darbesinin baş aktörü

¦ Kendi sözleriyle 28 Şubat Post-Modern darbesine destek verdiğini itiraf eden Doğan hakkında savcılık harekete geçti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 28 Şubat sürecine ilişkin soruşturma kapsamında, Doğan'ın darbe sürecinde yaptığı darbe destekçiliğinin araştırılmasına karar verdi.

'Kaçak kağıt'tan yargılanacak

¦ Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Aydın Doğan ve kızı Hanzade Doğan Boyner'in yargılandığı 'kağıt davası'ndaki beraat kararını bozdu. Paralel Yapı'nın yargıya sızmış hücreleri üzerinden davayı sürüncemede bırakarak zamanaşımına uğratmak isteyen Doğan, 8 yıl hapisle yargılanacak.

İhaleleri tehdit ve şantajla almış

¦ Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, POAŞ ihalesindeki haksız iddialara dair o dönem işlem yapan ve talimatları verenlerin kim olduğunu sordu. İfade veren Hayyam Garipoğlu, ihaledeki usulsüzlükleri deşifre etti. Doğan'ın elindeki medya gücünü kullanarak milyonlarca lira haksız kazanç elde ettiği ortaya çıktı.

Teröre desteğe soruşturma
¦ Başta DHKP-C olmak üzere teröre ve teröriste açıkça destek veren Aydın Doğan için savcılık harekete geçti. Sahibi olduğu medya organlarında açıkça terör propagandası yaptıran Doğan'ın kirli çamaşırlarını deşifre eden Güneş gazetesi'nin haberi 'ihbar' olarak kabul edildi.


Güneş

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Aydın Doğan, Türkiye'den kaçacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz