Gülenciler'den Kongre gezilerine gizli finansman

ABD Kongresi üyelerine düzenlediği kıyak gezilerle lobi yapan Gülencilerin, masrafları BAKIAD adlı kuruluş üzerinden gizlice karşıladığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 23.10.2015 09:11 Güncelleme Tarihi: 23.10.2015 09:41
Gülenciler'den Kongre gezilerine gizli finansman

ABD'deki Gülen yapılanmasının, Mayıs 2013'te Türkiye'ye getirdiği Kongre üyelerinin seyahatlerini finanse etmek için ABD resmi kayıtlarında yer almayan İstanbul merkezli bir kuruluşu kullandığı ortaya çıktı. ABD Kongresi Etik Ofisi (OCE) tarafından 7 Ekim'de açıklanan rapora göre Gülencilere ait Boğaziçi Atlantik Kültürel Dostluk ve İşbirliği Derneği (BAKIAD), 2013 ve daha önceki yıllarda Kongre üyelerinin Türkiye içindeki gezilerine ait masrafları el altından karşıladı.


YEMEK VE TAKSİYE 1500 $
Resmi belgelere girmeyen bu masrafların daha önceki gezilerde de tekrarlandığı ve 38 ziyaret için harcanan 136 bin doların ne kadarının bu grup tarafından ödendiğinin henüz belirlenemediği ortaya çıktı. ABD Kongresi kurallarına göre söz konusu gezilerle ilgili sponsorların ve sponsorların yaptığı tüm harcamaların gezi öncesi ve sonrasında ilan edilmesi gerekiyor. Rapora göre BAKIAD resmi kayıtlara girmeyen ve Kongre üyelerine verilmesi yasa dışı olabilecek çeşitli hediyeleri de vererek Kongre'nin etik kurallarını ihlal etti. Gülencilere ait Washington merkezli Türki Amerikan ittifakı'na (TAA) bağlı altı alt kuruluşun Türkiye ve Azerbaycan'a düzenlediği gezilerde toplamda 11 Kongre üyesi ve 32 Kongre çalışanı yer aldı. Kongre üyesi Yvette D. Clarke, 8 bin 700 dolar tutan 9 günlük gezisi sırasında İstanbul ve Ankara'daki 5 yıldızlı otellerde kalıp, business class'ta seyehat ederken, Kongre Üyesi Leonard Lance da, Cırağan Palace Kempisnki'de misafir edildi. Kongre üyesi Michelle Lujan Grisham ve nişanlısının ise sadece yemekleri ve taksi masrafları bin 500 dolardan tuttu.


İTİRAF ETTİLER

Söz konusu tartışmalı harcamalarla ilgili OCE'ye ifade veren Gülenci dernek başkanlarından Furkan Koşar ve diğer 3 kuruluşun liderleri, BAKIAD'ın bu gezilerin hepsinde Türkiye için harcamaları organize etmek için kullanıldığını itiraf etti. BAKIAD Kongre üyeleri ve yardımcılarının gezileri sırasında havalimanı transferi, döviz alımsatımı, otel rezervasyonları, rehberlik hizmeti, turistik gezi, uçak bileti, sağlık ve güvenlik sigortaları gibi faaliyetleri söz konusu ziyareti organize eden ABD'deki Gülen kuruluşlarından para almadan gerçekleştirdi. Bu da TAA ve ona bağlı altı kuruluşun kimi harcamaları açıkça belirlenen kurallara rağmen Kongre'ye bildirmediğini kanıtlıyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülenciler'den Kongre gezilerine gizli finansman
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz