Saati kura ayarladık

Yüksek kur nedeniyle artan saat fiyatları, dövizdeki gevşemeyle düşecek. Ersa Saat'in patronu Mustafa Ergün, "Dolar 2.73'e inerse son yaptığımız zammı geri alırız" dedi

Giriş Tarihi: 25.10.2015 12:07
Saati kura ayarladık

Yüksek kur nedeniyle ithal saatlere yılbaşından beri yapılan zamlar, son günlerde dövizde yaşanan gevşemenin etkisiyle geri alınabilir. Bu alanda ilk adımı atan Ersa Saat'in Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ergün, doların 2.73 seviyesine inmesi durumunda son yaptıkları yüzde 8'lik zammı geri çekeceklerini açıkladı. Casio, Bulova, Ferre, Pierre Cardin gibi birçok markanın Türkiye distribütörlüğünü yapan Ersa'nın, aynı uygulamayı 2012'de kurların şiştiği bir dönemde de yaptığını belirten Ergün, "Bu tür girişimlerle hem tüketici hem de bayinin güvenini kazanmak önemli" dedi.

YURTDIŞI BİZE DESTEK OLUYOR
Saatlere yılbaşından bu yana yüzde 30'a yakın bir kur farkı gelmesine rağmen, fiyatlara toplamda ancak yüzde 18'lik zam yaptıklarını kaydeden Ergün, bu yıl geçen yıla göre cirolarını artıramayacaklarını söyledi. Ancak saat pazarının genel olarak daralmasıyla birlikte buradaki paylarının arttığını açıklayan Ergün, "Satışımız artmadı ama geçen yılki ciromuzu koruyarak pazar payımızı artırdık. Pazardaki payımız yüzde 7'den 10'a çıktı. Bunu da bayilerimizi destekleyerek başardık" diye konuştu. Ergün, pazarlama ve satış faaliyetleri konusunda temsil ettikleri yabancı markaların genel merkezlerinden büyük destek gördüklerini belirterek şöyle konuştu: "Yıl boyunca sürekli kampanyalar yaptık. Yılbaşında düzenlediğimiz bayi toplantısında bizden mal alanları güzel bir seyahate götereceğimizi söyledik. Japonya, Dubai gibi bölgelere bayilerle seyahatlere gittik. Bayilerimizin motivasyonunu artırmaya çalıştık."

TÜKETİCİ DE İHMAL EDİLMEMELİ
Mustafa Ergün, pazarın daraldığı dönemlerde nihai tüketiciyi de unutmamak gerektiğini söyledi. Bu dönemde çeşitli çekilişlerle tüketiciye de hediyeler verdiklerini belirten Ergün, "Hem yurtdışındaki marka sahiplerinin bizi desteklemesi, hem de bizim bayilerimiz ve tüketicilerin yanında olmamız işlerimizi pozitif bir şekilde sürdürmemizi sağladı. Bu yıl adet ve tutar bazında bir düşüş yaşamadık ancak işin kârlılık kısmında bir azalma var" dedi.

RAKAMLAR BU YIL DÜŞECEK
Pazarda genel olarak satışları olumsuz etkileyen kur zamları, ithalat rakamlarına da yansıdı. Mustafa Ergün'ün verdiği rakamlara göre, Türkiye'de saat ithalatında tutar bazında geçen yıl 2013'e göre yüzde 8 oranında bir daralma yaşanmıştı. Bu yılın ilk 8 ayındaki daralma oranı ise yüzde 10'a çıktı. 2014'te 142 milyon dolarlık ithalat yapılmışken, rakam bu yılın ilk 8 ayında 128 milyon dolara indi. Adet bazındaki daralma ise yüzde 27.5'e çıktı. 2014'te 8 milyon 100 bin adet ithalat yapılmıştı. Bu yıl 8 ayda 5 milyon 800 bin adet ithalat gerçekleştirildi. Ergün, saatte ortalama fiyatın yükseldiğini, ancak asıl daralmanın giriş seviyesindeki ürünlerde yaşandığını ekledi.

PİYASA NORMALE DÖNER
Ergün, Türkiye'de son dönemde yaşanan terör olaylarının perakende sektörünü olumsuz etkilediğini söyledi. Özellikle Güneydoğu'da satışların neredeyse durma noktasına geldiğini belirten Ergün, 1 Kasım seçimlerinden sonra normalleşmenin başlayacağını belirtti. Doğu'da hayatın kısa sürede normale döneceğini belirten Ergün, "Türk insanının en büyük özelliklerinden biri de geçmişe takılıp kalmaması. 7-8 ay içinde hayat normale döner. Tüketicilerin keyfi artarsa hayatlarının kalitesi de yükselir" dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Saati kura ayarladık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz