Cuma namazı vakitleri - 30 Ekim 2015

Cuma kaçta? Cuma namazı kaçta? Cuma namazı saat kaçta? Namaz saati kaçta? İstanbul Cuma namazı saati ne zaman? Ankara cuma vakti ne zaman? İzmir cuma namazı kaçta? İşte il il Cuma namazı vakitleri! Detaylar haberimizde...

Giriş Tarihi: 30.10.2015 11:18
Cuma namazı vakitleri - 30 Ekim 2015

Saatlerin geri alınacak olması ancak bunun uygulanmaması sebebiyle namaz vakitleri konusunda insanların kafası bu hafta bir hayli karışık. Cuma namazı vakitleri de her hafta birkaç dakikalık değişiklikler gösteriyor.

Peki bu hafta cuma namazı saat kaçta? Cuma namazı kaçta? Cuma kaçta? Namaz saati kaçta? İstanbul Cuma namazı saati ne zaman? Ankara cuma vakti ne zaman? İzmir cuma namazı kaçta? İşte cevabı!

İl il Cuma namazı vakitlerini öğrenmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Cuma Namazının Fazileti ile ilgili hadisler
"Birtakım kimseler ya cumayı terketmekten kesin olarak vazgeçerler, yahut da Allah onların kalplerini mühürleyecek, sonra kendileri muhakkak surette gafillerden olacaklardır." (Müslim, Cum'a, 40)

"Üç cuma namazını, aldırmayarak mazeretsiz bırakıp kılmayan kimsenin Allah, kalbini mühürler." (etTâc, I, 273)

"Cuma günü günah işlemeden selametle geçerse, diğer günler de selametle geçer." (İmam-ı Gazali)

"Allah nazarında günlerin en kıymetlisi Cumadır. O, Kurban ve Ramazan bayramı gününden de kıymetlidir." (Buhari)

"Cumadan faziletli bayram yoktur ve o günkü iki rekat namaz, Cuma günü dışındaki bin rekattan efdaldır." (Deylemi)

"Bir Müslüman, Cuma günü gusül abdesti alıp, Cuma namazına giderse, bir haftalık günahları af olur ve her adımı için sevap verilir." (Riyadun-nasıhin)

Cuma namazı nasıl kılınır?
Öncelikle, Cuma namazının dört rekatlık ilk sünneti kılınır. Bu kılınan sünnet namazı, öğlen namazının ilk sünneti gibi kılınır. Bu namazı cemaatte yer alan her Müslüman bireysel olarak kılar ve sessizce Müezzin Efendinin seslenişi beklenir. Sonra, cami içerisinde Müezzin tarafından sadece cami cemaatının duyabileceği kadar bir sesle ikinci ezan okunur ve akabinde imam hutbeye çıkarak Hutbesini okunur. Hutbe okunduktan sonra, müezzin tarafında kamet getirilir ve cemaat İmama tabi olur ve Cuma namazının iki rekatlık farzı kılınır.

Daha sonra ise bütün cemaat Cuma namazının iki rekatlık farzını imam ile beraber kılarlar. Sonra, dört rekattan oluşan Cuma namazının 4 rekatlık son sünneti kılınır. Bu son sünnetinde kılınış şekli ve usulü ilk sünnet gibidir.

Bundan sonra, 'Vaktine yetişip kılmadığım son öğle namazının farzını kılmaya' diye niyet ederek, aynen öğle namazının farzının kılınışı gibi zuhr-i ahir dediğimiz namaz kılınır. Bu önemli namaza niyeti şöyle yapmak daha uygun olacaktır; Niyet ettim 4 rekat zuhr-i ahir kılmaya

Daha sonra ise, iki rekat sünnet namazı kılınır. Bu namaza niyet ettim öğlen namazının 2 rekat son sünnetini kılmaya denir ve öğlen namazının son iki sünnetin kılınır.

Son olarak ta Müezzinin yönlendirmesi ile Ayet-el-kürsi ve tesbihler okunur, yani tespihat yapılır, dua edilir ve cemaat dağılır.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Cuma namazı vakitleri - 30 Ekim 2015
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz