Trabzon'a tarihi ceza

TFF, Gaziantepspor maçı sonrası yaşananlar için görülmemiş bir fatura çıkardı!

Giriş Tarihi: 4.11.2015 09:14 Güncelleme Tarihi: 4.11.2015 09:26
Trabzon'a tarihi ceza

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), dün yaptığı toplantıda, Trabzonspor-Gaziantepspor karşılaşması sonrası çıkan olaylara ilişkin tarihi kararlara imza attı. Bordo-mavili yönetimin büyük öfkesini çeken hakem kararları sonrası mücadelenin hakemleri dört saat boyunca soyunma odasından çıkamamış, emniyet güçlerinin olağanüstü önlemleri sonrası Avni Aker Stadı'ndan ayrılmışlardı. İşte PFDK'nın jet hızıyla o güne ilişkin oyçokluğu ile aldığı kararlar:

BAŞKAN VEKİLİNE 1.5 YIL!
TFF Başkanvekili İBRAHİM USTA'ya, hakem soyunma odası koridorlarındaki sportmenliğe aykırı hareketi ve hakaretleri nedeniyle 1 yıl 6 ay hak mahrumiyeti cezası. Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'na hakem soyunma odası koridorlarındaki sportmenliğe aykırı harekete iştiraki, sportmenliğe aykırı açıklamaları ve müsabaka hakemini tehdidi nedeniyle 280 gün hak mahrumiyeti ve 150 bin lira para cezası.

AVNİ AKER'E İKİ MAÇ CEZA
Trabzonspor'a taraftarlarının ve mensuplarının neden olduğu saha olayları nedeniyle iki resmi müsabakayı seyircisiz oynama, özel güvenlik görevlisinin görevini yerine getirmemesi nedeniyle 30 bin lira para cezası ve akredite alanlarda akredite edilmeyen kişilerin yer alması nedeniyle 30 bin lira daha para cezası... Söz konusu kararlar, bordo-mavili yönetim ve camiada büyük tepki yarattı.

DOKUNAN YANDI
Trabzonspor Başkanı Hacıosmanoğlu'nun yanı sıra bordo- mavili yönetim kurulunun tamamına yakını PFDK tarafından cezalandırıldı. İşte o tarihi cezalar ve gerekçeleri:
Yakup Aslan , hakem soyunma odası koridorlarında sportmenliğe aykırı hareket ve sportmenliğe aykırı açıklamalar yaptğıı için 410 gün hak mahrumiyeti ve 230 bin lira para cezası aldı.
Köksal Güney hakem soyunma odası koridorlarında sportmenliğe aykırı hareket yaptığı gerekçesiyle bir yıl hak mahrum-i yeti ve 200 bin lira para cezası aldı.
Ömer Demir hakem soyunma odası koridorlarında sportmenliğe aykırı hareket yaptığı gerekçesiyle bir yıl hak mahrumiyeti ve 200 bin lira para cezası aldı.
Ali Kemal Başaran , soyunma odası koridorlarında sportmenliğe aykırı davrandığı ve akredite edilmediği alanda bulunduğu için 1 yıl hak mahrumiyeti ve 230 bin lira para cezası aldı.
Ali Uzunay , soyunma odası koridorlarında sportmenliğe aykırı davrandığı ve akredite edilmediği alanda yer aldığı gerekçesiyle 410 gün hak mahrumiyeti ve 260 bin lira para cezası aldı.
Onur İncehasan , soyunma odası koridorlarında sportmenliğe aykırı davrandığı ve akredite edilmediği alanda yer aldığı çiin 1 yıl hak mahrumiyeti ve 230 bin lira para cezası aldı.
Sey fetin Tay fun , soyunma odası koridorlarında sportmenliğe aykırı davrandığı ve akredite edilmediği alanda yer aldığ ıiçin 1 yıl hak mahrumiyeti ve 230 bin lira para cezası aldı.
Mehmet Terzi soyunma odası koridorlarında sportmenliğe aykırı davrandığı ve akredite edilmediği alanda yer aldığı için 1 yıl hak mahrumiyeti ve 230 bin lira para cezası aldı.
Süleyman Hurma (Trabzonspor Sportif Direktörü) müsabaka hakemine yönelik sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle 21 gün hak mahrumiyeti ve 25 bin lira para cezası aldı.

O GECE NELER YAŞANMIŞTI?

Trabzonspor-Gaziantepspor maçının 90+4'üncü dakikasında verilmeyen penaltı pozisyonu sonrasında bordo-mavili futbolcuların yoğun itirazları sonrasında soyunma odasına giren hakem Çağatay Şahan ve ekibinin stattan çıkması 4 saat sürmüştü. Hakemler soyunma odasında mahsur kaldıklarını söylerken, Trabzonspor yönetimi yaptığı açıklamada hakemlerin güvenliği için kendi rızalarıyla statta kaldıklarını iddia etmişti.

İŞTE TEPKİLER

Hem cinayet hem onur madalyası!
TFF Başkanvekili İbrahim Usta, PFDK'dan aldığı 1 yıl 6 aylık hak mahrumiyeti cezasıyla ilgili olarak sert bir açıklama yaptı. Usta, kendisine verilen ceza için "Bu bir cinayettir. Beni istifaya zorluyorlar. Ama bu cezayı bir onur madalyası olarak taşıyacağım" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Tahkim Kurulu'na savunma yapmayacağım. Sadece yargılamanın usülsüz olduğunu, hukuki olmadığını, beni yargılayamayacaklarını kendilerine hatırlatacağım. Bu, hiçbir hukuki dayanağı olmayan bir cezadır. Hukuk gasp edilmiştir. Tavrım, Türk futbolundaki haksızlıklara karşı bir başkaldırıdır ve devam edecektir. Bu ceza ile gurur duyuyorum. Çok kısa zamanda geniş kapsamlı bir basın açıklaması yapacağım ve her şeyi aleni açıklayacağım. Türkiye'de hukukun egemen olduğuna inanıyorum ve bunu da ispatlayacağım."

Manidar ceza: 9 ay 10 gün!..

Trabzon Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, Trabzonspor-Gaziantepspor karşılaşması sonrası ayak bastığı Trabzon'da hakem kararlarına tepkisini dile getirdiği sırada, "Öleceksek de adam gibi öleceğiz. Kadın gibi yaşamayacağız. Bizi kadın gibi yaşatmaya da kimsenin gücü yetmez" sözlerini sarf etmişti... Hacıosmanoğlu, daha sonra gelen tepkiler üzerine iki kez söz konusu açıklaması için özür dilemişti... Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun Hacıosmanoğlu'nu verdiği ceza; kamuoyunda Trabzonspor başkanının infial yaratan o açıklamasına karşılık olarak algılandı. PFDK, İbrahim Hacıosmanoğlu'na bir kadının hamilelik sürecine denk gelen 9 ay 10 günü ceza olarak verdi.

Tahkim'den dönecektir
Trabzonspor Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Yakup Aslan, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu tarafından bordo- mavili kuyübün başkanı ve yöneticilerine verilen cezalara Tahkim Kurulu nezdinde itiraz edeceklerini açıkladı. Yakup Aslan, "Türk futbolunda görülmemiş bir cezayla karşı karşıya kaldık. Gaziantepspor karşılaşması sonrası hakemler, güvenli bir şekilde stattan ayrılmıştır. Kendilerine en ufak fiziksel müdahalede kimse bulunmamıştır. Verilen bu ağır cezaların düzeltilmesini talep edeceğiz. Tahkim Kurulu'nun bu cezaları kaldıracağını umut ediyoruz" diye konuştu. Bordo-mavili kulübün, Tahkim Kurulu'ndan sözlü bir duruşma talebinde bulunacağı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Trabzon'a tarihi ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz