Diyanet 24 saat Kur'an-ı Kerim basıp dünyaya dağıtacak

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kararıyla Diyanet, matbaada 24 saat sadece Kur'an-ı Kerim basacak ve dünyanın her tarafına ulaştıracak.

Giriş Tarihi: 5.11.2015 11:06
Diyanet 24 saat Kur'an-ı Kerim basıp dünyaya dağıtacak

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kastamonu'da düzenlenen Tecvit Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada, dünyanın nice yerlerinde Kur'an-ı Kerim bulunmadığını söyledi.

Bazı ülkelerde hafızlık yapmak isteyenlerin tahta parçalarına beyaz taşlarla ayetleri yazdığını ifade eden Görmez, "Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak diyoruz ki, 'Dünyada elinde ve evinde Kuran'ı olmayan hiçbir Müslüman kalmasın. Herkese biz ulaştıralım" dedi.

İstanbul'da düzenlenen yarışmaya gelen ülkelerin temsilcilerinin kendisini ziyaret ettiğini anlatan Görmez, "Bir ülkenin liderinin 'biz, ülkemizde 300-500 kişi olmamıza rağmen okuyacak Kur'an-ı Kerim bulamıyoruz. Bu yüzden internetten indirip okuyoruz' dedi. Bu cümle bana azap oldu. Çocuklarımıza da bu yolla Kur'an öğretiyoruz. Bütün dünyanın bu kerim kitaba ihtiyacı var. Ama bugün, bu kerim kitabın ustaları kerim kitaptan o kadar uzlaştılar ki, bizzat kerim kitabın gittiği yolun önünde engel olmaya başladık biz Müslümanlar. O yüzden Kur'an-ı Kerim üzerinde yeniden durmamız gerekiyor" dedi.

Kur'an yok, tahtaya yazıp ezberliyorlar

Dünyanın birçok fakir ülkesinde Kur'an-ı Kerim bulunmadığını söyleyen Görmez, bazı ülkelerde hafızlık yapmak isteyenlerin tahta parçalarına beyaz taşlarla ayetleri yazdığını belirterek, şunları kaydetti: "Hafızlar ezberliyorlar sonra su ile yıkıyorlar, ikinci ayeti yazıyorlar. Bu şekilde hafızlığa çalışan Afrika'da binlerce, yüz binlerce çocuk var. Mushaf yok, Kuran yok ellerinde. Böyle bir dünyada, matbaada bir düğmeyle yüz binlerce Kur'an'ın basılabildiği bir dünyada bundan mahrum olan insanlar var. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak diyoruz ki, 'Dünyada elinde ve evinde Kuran'ı olmayan hiçbir Müslüman kalmasın. Herkese biz ulaştıralım"

Tek bir Kur'anı okumak için kuyruk oluşturuyorlar

Bunu da devlet imkanlarıyla değil, hayırseverlerin katkılarıyla ulaştırmak istediklerini anlatan Görmez, "Bir gece Belarus'un İvya köyünde kaldım. Sabahleyin kalktığımda evin önünde bir kuyruk gördüm. Hocaya kuyruğun ne olduğunu sorduğumda dedi ki, 'Hocam, köylülerimiz sizin bana bir Kur'an getirdiğinizi duymuşlar. İman ettikleri kitabı hayatlarında bir defa görmek, öpmek ve baş uçlarına koymak için evimin önünde kuyruk oluşturdular' Onun için bu konuya millet olarak öncülük yapmalıyız" dedi.

Sudan'ı ziyaret ettiğinde fakir çocuklara Kur'an-ı Kerim'i götürmek için orada özel bir matbaa kurulduğunu gördüğünü aktaran Görmez, fakat matbaanın çok yetersiz olduğunu belirtti.

2 sene içinde Kur'anı 16 dile çevirdik

Görmez, şöyle devam etti: "Bir sene içerisinde basacakları, bir ülkeden bir şehre yetmezdi. Dün Ankara Sincan'da devasa bir matbaa Diyanet İşleri Başkanlığına geçti. Diyanet bu matbaada 24 saat sadece Kur'an-ı Kerim basacak ve basılan bu Kur'an-ı dünyanın her tarafına ulaştıracak inşallah. Dünyada hiçbir lisan Kur'an'sız kalmasın. Dolayısıyla bir tercüme bürosu oluşturduk, tercümeyle ilgili müstakil bir daire başkanlığımız var. Allah'a hamdolsun son 2 sene içerisinde 16 dile Kur'an-ı Kerim'i çevirdik. Fakat dünyada 16 dil yok, dünyada çok dil var. Bütün dillere Kur'an-ı Kerim tercüme edilecek. Hem mushaf olarak Kur'an-ı Kerim dünyaya ulaşacak hem de tercümeleri, sonra ikinci adımda da tefsirleri dünyaya ulaşacak. Ben bu müjdeleri vererek toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum"

Türkiye'de 120 bin hafız bulunuyor

Türkiye'de 120 bin hafızın bulunduğunu ve 750'de kurranın olduğunu söyleyen Görmez, "Bu rakamın bazı ülkelerle kıyaslandığında az, bazı ülkelerle mukayese edildiğinde de fazla. Ama 78 milyon Müslüman bir ülke için 120 bin hafız bence çok az. Ayrıca hafızların aldıkları belgenin hakkını vermeleri için her 5 yılda bir sınavdan geçirilmesi için çalışıyoruz. Yani aldıkları hafızlık belgesi, 5 yıl sonra geçersiz sayılacak. Yenilemek için bilgisini tazeleyip yeniden bir sınava tabi tutulacak. Böylelikle hafızlığında bir anlam kazandırmış olacağız" şeklinde konuştu.

Dünyanın her yerine gönderilecek

Görmez, şöyle devam etti: "Dün Ankara Sincan'da devasa bir matbaa Diyanet İşleri Başkanlığına geçti. Diyanet bu matbaada 24 saat sadece Kur'an-ı Kerim basacak ve basılan bu Kur'an'ı dünyanın her tarafına ulaştıracak inşallah. Dünyada hiçbir lisan Kuran'sız kalmasın."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyanet 24 saat Kur'an-ı Kerim basıp dünyaya dağıtacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz