Her alanda lider

Dev projelere destek veren Ziraat Bankası, sektörün en iyisi oldu. 9 aylık bilançosunu açıklayan banka, kârını yüzde 18 artırarak, 3.5 milyara çıkardı

Giriş Tarihi: 5.11.2015 11:27
Her alanda lider

Ziraat Bankası aktif, kredi, özkaynak, mevduat, kâr, personel ve şube sayısı olmak üzere her alanda sektörün en iyisi oldu. 9 aylık bilançosunu açıklayan banka kârını yüzde 18 artırarak 3 milyar 582 milyon TL'ye çıkardı. En yakın rakibine 1 milyarlık fark attı. Mevduat bankaları içinde de kârını artıran tek banka oldu. Ziraat'in kredileri 181.3 milyar TL'ye, mevduatı 187.9 milyar TL'ye, aktif toplamı 299 milyar TL'ye, öz kaynakları da 29.2 milyar TL'ye ulaştı.

YARIŞA GİRMEDEN BÜYÜK OLACAĞIZ
Üçüncü çeyrek sonuçlarını değerlendiren Genel Müdür Hüseyin Aydın, "Ziraat Bankası, bilanço büyüklüğünde, nakdi ve toplam kredi, mevduat, konut kredisi, ihtiyaç kredisi, kâr rakamı ve şube sayısında sektörün bir numaralı bankası haline gelmiştir. Büyüklük yarışına girmeden büyük olmaya devam edeceğiz. Sermaye yeterlik rasyomuz, kredilerimizi sürdürülebilir bir şekilde büyütmemize imkan veriyor. Emanet alınmış olan kamu sermayesinin doğru ve etkin yönetim ile güçlendirilmesi, 'Ziraat'in piyasa değerinin yüksek ve ülkenin en önemli aktifleri arasında olması, en önemli yönetim stratejilerimiz arasında yer alıyor" dedi.

KOMİSYONDA ÖRNEK OLACAĞIZ
Uyguladıkları iş modeli ve bilanço yönetimiyle gerçekleşen olumlu mali performansın bir kerelik değil sürdürülebilir olduğunu anlatan Aydın, "Karın önemli bir bileşeni olan ücret ve komisyon üretiminde; ölçülü, adil, açık ve hesap verebilirlik çerçevesindeki stratejimizi sürdürürken geliştirdiğimiz iş hacmiyle orantılı olarak gelişim sağlamaya devam edeceğiz. Ücret ve komisyon uygulamalarımızla sektörün en iyi uygulamalarına örnek teşkil edeceğiz" diye konuştu. Her kesimin bankası olduklarının altını çizen Hüseyin Aydın, "Bu yılın 9 aylık döneminde Ziraat Bankası'nın aktif toplamını yüzde 21, kredileri yüzde 28 artırarak reel sektör odaklı büyüme stratejimizi sürdürdük" dedi. Nakdi kredilerin aktif toplamı içerisindeki payını yüzde 60'ın üzerine çıkardıklarını belirten Aydın "Nakdi ve gayrinakdi kredi toplamında 239 milyar TL'yi aştık. Sektörün en büyük nakdi ve toplam kredi büyüklüğüne sahip bankası olduk" şeklinde konuştu.

6 MİLYAR $'LIK FİNANSMAN
Proje finansman büyüklüğünün eylül sonu itibarıyla 6 milyar dolara ulaştığını belirten Aydın, şunları anlattı: "Yüzde 1.6 ile sektör ortalamasının yaklaşık yarısı düzeyindeki takipteki kredi rasyosu ve şu anda 0.5 puan olan risk maliyetimiz de kredi kalitemizin sürdürülebilir olduğunu teyit eden en net göstergelerdendir."

MEVDUATLAR YÜZDE 23 BÜYÜDÜ
Mevduatlarının 9 aylık dönemde yüzde 23 büyüdüğünü söyleyen Aydın, "3. çeyrekteki mevduat büyümemiz, kredi büyümesinin üzerinde ve 16.8 milyar TL olmuştur" dedi. Aydın "Devam etmekte olan değişim sürecinde; kredilerimizi yüzde 154 ve şube sayımızı yüzde 24 artırdık. Çalışan sayımızı aynı seviyede tutarken verimliliğimizi artırmayı başardık. Şube ve personel başına kredilerde sırasıyla yaklaşık yüzde 105 ve yüzde 150 artış sağladık" diye konuştu.

Net kâr (milyon TL) : 3.582
Krediler (milyon TL) : 181.381
Mevduat (milyon TL) : 187.984
Özkaynak (milyon TL) : 29.249
Aktif toplamı (milyon TL) : 299.084
Şube sayısı : 1.776
ATM sayısı : 6.443

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Her alanda lider
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz