ABD'de ve İngiltere'de maskeli 'kapitalizm' protestosu

Washington ve Londra'da hacker grubu "Anonymous" tarafından düzenlenen yürüyüşte maskeli binlerce kişi kapitalizmi protesto etti.

Giriş Tarihi: 6.11.2015 14:24 Güncelleme Tarihi: 6.11.2015 14:26
ABD'de ve İngiltere'de maskeli 'kapitalizm' protestosu

Uluslararası bilgisayar hacker grubu "Anonymous" organizasyonuyla dünya genelinde birçok kentte aynı gün düzenlenen yürüyüşün Washington ayağına katılan çok sayıda kişi, Washington Anıtı önünde toplandıktan sonra "V for Vendetta" filminde yer alan Guy Fawkes maskeleri takarak ABD Kongresi ve Beyaz Saray'a yürüdü.

BEYAZ SARAY ÖNÜNDE SLOGANLAR
"Şirketlerin açgözlülüğünü, polis şiddetini, adaletsizliği ve medyada sansürü" protesto ettiklerini dile getiren göstericiler, Beyaz Saray önünde sloganlar attı.

POLİS ŞİDDETİ PROTESTO EDİLDİ
Los Angeles kentindeyse daha küçük bir grup danslar ve sloganlar eşliğinde polis şiddetini protesto etti.

LONDRA'DAKİ GÖSTERİLER
Gösterinin İngiltere ayağında ise başkent Londra'da bir araya gelen "Guy Fawkes" maskeli binlerce kapitalizm karşıtı, ünlü Trafalgar Meydanı'nda toplandı.KAPİTALİZM KARŞITI SLOGANLAR
Bakanlıkların bulunduğu Whitehall Caddesi'nden Parlamento binasına doğru yürüyen protestocular, Başbakanlık binasının önünden geçerken kapitalizm karşıtı sloganlar attı.

POLİSTEN SERT MÜDAHALE
Yürüyüşün bitiş saatini takiben polisin yaptığı uyarılara rağmen dağılmayan bazı göstericiler, Trafalgar Meydanı'nda polis tarafından sert müdahalelerle gözaltına alındı.

NEDEN 5 KASIM
İngiliz tarihinin en büyük vatan haini olarak kabul edilen İngiliz asker Guy Fawkes, dönemin monarşisine karşı gelmiş ve 5 Kasım 1605'te parlamentoyu barut fıçılarıyla havaya uçurma girişiminde bulunmuştu. Guy Fawkes'ın yakalanması ve saldırı planının başarısız olması, İngiltere genelinde her yıl 5 Kasım'da havai fişekler atılarak kutlanıyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de ve İngiltere'de maskeli 'kapitalizm' protestosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz