Mehmetçik tepelerine bindi

Mehmetçik, 'nın kurtarılmış bölge ilan etmek için 2 yıl boyunca mevzilendiği tepeleri teröristlere mezar etti. 3 bin metrede ve dondurucu soğukta 40 gün süren operasyonda 119 terörist öldürüldü

Giriş Tarihi: 7.11.2015 14:03
Mehmetçik tepelerine bindi

TSK, Buzul Dağı, İkiyaka Dağları ve Doski Vadisi "kurtarılmış bölge" ilan etmeyi düşünen 'ya ağır bir darbe vurdu. 27 Eylül'de başlatılan ve "Şehit Piyade Kurmay Yarbay İlker Çelikcan" adı verilen operasyonla, bölge PKK'ya mezar oldu. 2 bin 500 ila 3 bin 500 metre yükseklikte 40 gün kadar süren operasyonlarda 119 terörist öldürüldü, 6 asker de şehit düştü. Sıcaklığın gece eksi 15 dereceye düştüğü sarp vadilerde yapılan operasyonda 5'i doçka uçaksavar silahı olmak üzere 39 ağır silah ve on binlerce mühimmat ele geçirildi.

VADİLER DİDİK DİDİK EDİLDİ
PKK "Çözüm Süreci" boyunca Hakkâri Yüksekova'da bulunan Buzul Dağı, İkiyaka Dağları ve Doski Vadisi 'ne yerleşmişti. Örgütün amacı, burada "kurtarılmış bölge" ilan etmekti. Bunun için örgüt, 2 yıllık hazırlıkla, dağları jeneratör ve hiltilerle delerek doçka uçaksavarlarını yerleştirdi. Birçok sığınak ve mevzi yaptı. Ancak TSK'nın operasyonlarının ardından teröristlerin "kale" olarak gördüğü bölge, teröristlere dar edildi. PKK elebaşılarından Murat Karayılan, 18 Ekim'deki telsiz konuşmasında Yüksekova bölgesindeki çatışmaların sadece bölgeyi değil, Türkiye'nin tamamını ilgilendirdiğini belirterek "Yaşanan çatışmalar özgürlük mücadelesi" demişti. Operasyonlarda dağlar ve vadiler didik didik arandı, teröristlerin "çıkılamaz" dedikleri bölgelere adım atıldı, teröristlerin kullandıkları mevziler, sığınaklar ve mağaralar bir bir imha edildi.

MAĞARADA OKSİJENSİZ KALDILAR
Operasyonda 2 komando tugayı ve özel kuvvetlere ait birlikler görev aldı.
Helikopterler kullanılarak birliklerin 2-3 günlük sürelerle ikmali ve yer değiştirilmesi yapıldı.
Telsiz konuşmalarına göre; operasyon PKK'da panik yarattı. Bölgeye Zap ve Avaşin Basyan bölgelerinden takviye kuvvetler gönderildi. Mağaralarda sıkışan teröristler oksijensiz kaldılar. Nitekim "Yardım gelmezse 40'a yakın terörist mağarada havasızlıktan ölecek" telsiz mesajı, teröristlerin durumunu ortaya koydu. Liderleri, teröristlere sahip olamadı.
Bölgede yaşayan çocukların, Mehmetçiğe yazdığı kısa mektuplar ve çizdikleri resimler, bölge halkının da operasyonlardan duyduğu memnuniyeti ve askere verdiği desteği ortaya koydu.
Mehmetçik operasyon sonunda, sarp kayalıklarda Türk bayrağı ile zafer pozu verdi, "Şehitlerin kanı yerde kalmadı" mesajı verdi. DHA-AA

KANDİL ÇÖZÜLÜYOR
TSK operasyonlarında ağır darbe alan PKK çözülmeye başladı. Halk desteğini kaybeden örgütün kanton planı da çöktü. Bölgesel Kürt Yönetimi'nin örgütün bölgedeki varlığının "meşru olmadığını ilan etmesinin" ardından Kandil örgüt için güvenli bölge olmaktan çıktı. ABD'nin 'ye silah yardımını kesme kararı da Suriye'ye geçiş yolu arayan Kandil'in son hesabını boşa çıkardı. İstihbarat raporlarına göre örgüt eğitim kamplarını boşaltmaya başladı. PKK'nın lojistik destek alıp militan topladığı Kuzey Irak'taki Mahmur, Smile, Misurike, Atruş gibi kamplar da boşaltılacak. BM kontrolündeki bu kamplar Erbil'e yakın bir bölgeye taşınarak PKK kontrolünden çıkarılması sağlanacak.

'YENİ KANDİL' ARIYORLAR
Örgütün silahlı kanadının ana karargâhı Zap Kampı ağır hasar aldı. Operasyonlar öncesinde terör örgütünün Kandil'deki ana kampının çevresinde 15'e yakın küçük kamp bulunuyordu. Operasyon sonrası bu kampların önemli bölümü kullanılamaz hale geldi. TSK, ana kamplar ve yönetim merkezlerine yönelik operasyonları kesintisiz sürdürüyor. Hava operasyonları sonrası kampların önemli bölümü boşaltıldı. Kuzey Irak-Suriye hattında sıkışan terör örgütünün yöneticileri Kandil'i "riskli bölge" ilan ederek, 'yeni bir Kandil' arayışına girdi.

DİCLE VE SİLVAN'DA OPERASYON
Diyarbakır'ın Dicle ve Silvan ilçelerinde önceki gün gerçekleştirilen operasyonlarda 6 terörist etkisiz hale getirildi. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, bölgede tuzaklanmış halde bulunan 8 el yapımı patlayıcı imha edildi. Bir mağarada da 3 kalaşnikof piyade tüfeği, 1 makineli tüfek, el yapımı patlayıcı maksadıyla hazırlanmış 20 mutfak tüpü ile yiyecek ve yaşam malzemesi bulundu. Şırnak'ta ise 11 terörist güvenlik güçlerine teslim oldu. Şırnak'ın Cizre ilçesinde de adliye binasına dün PKK'lı teröristlerce roketatarlı saldırı düzenlendi. Gece 02.00 sıralarında yaşanan saldırıda ölen ya da yaralanan olmazken adliye binası ile çevredeki bazı evlerde hasar oluştu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmetçik tepelerine bindi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz