TP Afrika'da petrol arayacak

Türkiye Petrolleri, Malezyalı Petronas'la birlikte Gabon'da arama yapacak. Genel Müdür Besim Şişman, Karadeniz'de de iyi veriler aldıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 10.11.2015 10:17 Güncelleme Tarihi: 10.11.2015 10:19
TP Afrika'da petrol arayacak

Türkiye Petrolleri (TP), kara kıta Afrika'ya açılıyor. TP Genel Müdürü Besim Şişman, Malezya'nın Petronas şirketi ile Gabon'da petrol arama projesine başlamayı planladıklarını bildirdi. Proje ile ilgili son aşamaya gelindiğini belirten Şişman, "Gabon hükümetinden birkaç prosedür ile ilgili onay bekliyoruz. Sonlandığında, Petronas'ı da ikna edebilirsek, İstanbul'da imza töreni yapmayı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. TP'nin Afganistan'da iki arama projesi bulunduğunu ifade eden Şişman, "Üçüncüsünün imza töreni belki önümüzdeki günlerde olacak ama Afganistan zor bir ülke. Bürokrasiyi aşmak çok zor" dedi. Afganistan'ın Türkiye açısından önemli ve kritik bir ülke olduğuna işaret eden Şişman, "TP tarafından 70 milyon dolarlık yatırım olacak. Fiyatlar düştü, bu çerçevede taahhütlerimizi aşağı çekelim diye görüşmelerimiz devam ediyor ama olmazsa da yine Afganistan'da işimizi yapacağız" diye konuştu.

Karadeniz'de sondaj şartları zor

Şişman, Karadeniz'in İstanbul Şile açıklarında Shell ve TP'nin ortak arama faaliyetleri ile ilgili şunları söyledi: "Karadeniz'de sondaj için teknik olarak şartlar çok zor. Karadeniz'in Türkiye bölümü 250 bin kilometrekare. Karadeniz'de bir kuyu 300 milyon dolar civarında. Çok sondaj yapmak lazım."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
TP Afrika'da petrol arayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz