ABD'den PYD'ye Suriye'de Özerk Bölge uyarısı!

ABD Dışişleri Bakanlığı, PYD'nin Suriye'de yarı özerk bölge kurma çabasına girmemesi gerektiğini belirtip, uyarılarını yineledi.

Giriş Tarihi: 11.11.2015 14:20
ABD'den PYD'ye Suriye'de Özerk Bölge uyarısı!

ABD Dışişleri Bakanlığı, PYD'nin Suriye'de bir çeşit yarı özerk bölge kurma çabasına girmemesi gerektiği yönünde daha önce de ikazlarda bulunduklarını, Suriye'nin birliği ve toprak bütünlüğüne bağlılıklarının sürdüğünü bildirdi.
Bakanlık Sözcüsü Mark Toner, günlük basın brifinginde bir soru üzerine, PYD'nin sahada etkili savaşan bir güç olduğunu, onların IŞİD'in kontrolündeki kentleri geri alma gayretlerini hava saldırıları yoluyla desteklemeye devam ettiklerini söyledi.

"DESTEK KONUSUNDA HER ZAMAN ÇOK NET OLDUK ANCAK..."
PYD'ye ABD silahı sağlamadıklarını yineleyen Toner, "PYD'ye desteğimiz konusunda her zaman çok net olduk. Etkililer. Ancak onların bir çeşit yarı özerk bölge geliştirmesini istemediğimize dair bazı ikazlarımız hakkında da konuştuk. Suriye'nin birliği ve toprak bütünlüğüne bağlılığımız sürüyor. Suriye içinde müzakere edilmiş gerçek manada bir siyasi geçiş sürecinin geliştirilmesine odaklanmış durumdayız" diye konuştu.

"KURTARILAN HER BÖLGE SURİYE'YE YENİDEN ENTEGRE EDİLMELİ"
IŞİD'den kurtarılan herhangi bir bölgenin Suriye'ye yeniden entegre edilmesi gerektiğini ifade eden Toner, "İster PYD ister Suriyeli Arap ister Türkmen gruplar olsun, kurtarmayı yapan her kimse, toprağı ele geçirme ve elinde tutma yönünde bir teşebbüse girilmemesi gerektiği yönünde bir endişe var. Yerlerinden olanların geri dönüp yaşayabilmesine ve yönetimin yeniden tesis edilmesine izin verilmeli" dedi.
Toner, bir soru üzerine, Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'e karşı mücadelenin yollarına dair Türkiye ile yakın koordinasyon halinde olmaya devam ettiklerini kaydetti.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den PYD'ye Suriye'de Özerk Bölge uyarısı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz