Türkmen Dağı’nda dehşet gecesi

Türkiye’nin sandık başına gittiği 1 Kasım’da sınırın hemen öbür yanı dehşet gecesini yaşadı. Lazkiye’nin kuzey kapısı Türkmen Dağı’nı füzelerle döven Rusya’ya Esed, İran ve Hizbullah güçleri destek verdi. Stratejik Gumam Köyü düşerse Esed’le yeniden sınır komşusu olma riski var.

Giriş Tarihi: 11.11.2015 10:43 Güncelleme Tarihi: 11.11.2015 11:21
Türkmen Dağı’nda dehşet gecesi

Rusya-İran-Esed ve Hizbullah'ın büyük bir saldırı başlattığı Lazkiye'yedeki Türkmen Dağı'na girdik. 1 Kasım günü başlatılan saldırıda hedef alınan stratejik noktadaki Gumam Köyü'ndeki çatışmalar devam ediyor. Esed güçlerine, Reyhanlı katliamını organize eden terör örgütü Mukaveme-i Suri'nin (Acilciler) elebaşı Mihraç Ural da destek veriyor.

Muhalifler Esed güçlerini geri püskürtmeyi başardı ancak bu kez bölge çok ağır bir bombardımana maruz kaldı.

Geçtiğimiz haftasonu başlatılan bombardımanı anlatan muhalif savaşçı Mustafa, "Sadece 500 metrekarelik bir alana 40'lık katyuşa füzeleri, sayısız havan topu, denizden karaya füzeler atıldı ve uçaklarla da bombardıman yapıldı. Savaş boyunca böyle bir bombardımana daha şahit olmamıştık. Ruslar ve Esed ellerinde bulunan tüm silahlarla stratejik noktadaki Gumam Köyü'nü almak için saldırdılar. Ellerimizdeki silahlarla onlara karşı koymamız mümkün değildi. Geri çekilmek zorunda kaldık. Önceki gece yeniden saldırı başlattık ve köyün yarısına girmeyi başardık" dedi.

'TÜRKİYE BİZİ YALNIZ BIRAKMAZ'

Türkmen Dağı'nda savaşan Sultan Abdulhamid Tugayı'nın komutanı Ömer Abdullah ise Rus saldırıları nedeniyle bölgeyi tutan grupların dağıldığını ve Esed güçlerinin köyü ele geçirdiğini söyledi. Abdullah, "Biz kendimizi Türkiye'den ayırmıyoruz ve Türkiye'nin bizi bu katillere teslim etmeyeceğine inanıyoruz" diye konuştu. Türkmen Dağı'nın tamamına hakim olmak isteyen Rus-Esed güçlerinin misket bombaları dışında kimyasal silahlar da kullandığı belirtiliyor.

Eğer Esed rejimi Türkmen Dağı'nı kontrol altına alabilirse Suriye-Türkiye arasındaki sınır kapısı komşuluğu yeniden başlayacak.

Kaleye açılan kapı
Muhaliflerle İran-Rus-Esed-Hizbullah güçleri arasındaki çatışmaların yoğunlaştığı Gumam Köyü, Şam yönetimi lideri Beşar Esed'in memleketi olan ve rejimin kalesi olarak nitelendirilen Lazkiye'ye açılan kapı olarak gösteriliyor. Bölge Lazkiye merkezine sadece 25 km uzaklıkta.

Cihat Arpacık / Yeni Şafak

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmen Dağı’nda dehşet gecesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz