Silvan'da yapılan yığınağı biliyoruz

Başbakan Davutoğlu, "Silvan'da yürütülen operasyonlarda sona yaklaşıldı. Kimse şov yapmaya kalkmasın. Silvan'da hangi okulda, binada nasıl yığınak yapıldığını biliyoruz" diye konuştu

Giriş Tarihi: 14.11.2015 16:43
Silvan'da yapılan yığınağı biliyoruz

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün cuma namazını Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde kıldı. Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in kıldırdığı cuma namazının ardından caminin yanındaki Diyanet İşleri Başkanlığı'na geçti. Davutoğlu, yeniden Diyanet'in başına atanan Görmez'e hayırlı olsun ziyareti yaptı. Çıkışta da gazetecilerin sorularını cevaplandıran Davutoğlu özetle şunları söyledi:

HÜKÜMET HEMEN KURULMALI: Süratle hükümetimizi kurup, bütçemizin en kısa sürede geçirerek Türkiye'de en önemli fonksiyonu, bunun gecikmemesi gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın takdirinin de bu yönde olacağını düşünüyorum ama dolayısıyla görevlendirme konusunda şimdiden onun takdirini beklemek icap eder. Bakanlık sayısının artmasıyla ilgilibir ihtiyaç olursagerekli çalışmalar yapılabilir.

KİMSE ŞOV YAPMASIN: Bütün güvenlik birimlerimize, çok net şekilde hedefe ulaşana kadar yani Türkiye'de tek bir silahlı terörist kalmayana ve dağları, kasabaları, ilçeleri yolları emniyet altına alana kadar bu mücadele sürecek. Kimse şov yapmaya kalkmasın. Silvan'da hangi okulda nerede binada nasıl bir yığınak yapıldığını biliyoruz. Kararlılığımızı kimse test etmesin veya bu konuda da şüpheye de düşmesin. Silvan'ında da diğer ilçelerin de her sokağı emniyet altına alana kadar operasyon sürecek. İnsani ihtiyaçlar konusunda her türlü tedbir alınmıştır, hiçbir insani ihtiyaç eksik bırakılmamıştır. Bugün dahi şehit haberlerimiz gelirken, HDP milletvekillerinin bu şehit haberlerine yol açan terör örgütüne açık ve net bir tavır koymak yerine, Silvan'da ve ilçelerimizde ve Türkiye'nin her yerinde kamu düzenini egemen kılmak isteyen güvenlik güçlerimizi hedef alması bütün milletimizin değerlendirmesi gereken bir husustur. Silvan'da da büyük ölçüde operasyonun tamamlanmak üzere olduğunu söyleyebiliriz.

KARA HAREKATI: Türkiye'ye dönük herhangi bir tehdit olursa, nerede olursa olsun oraya dönük çalışma yapılır ama Türkiye'nin Irak ya da Suriye bağlamında herhangi bir kara harekatı hazırlığı söz konusu değil, kısa dönemde böyle bir beklenti içinde olmamak icap eder. Türkiye'ye dönük bir saldırı olur veya Türkiye'ye dönük tehdit olursa hiç kimseden işaret veya karar beklemeksizin Türkiye gerekli tedbiri alır. Suriye bağlamında, şuan böyle bir durum söz konusu değil ama gerekirse de her türlü tedbiri almak için gerekli hazırlıklarımız ve çalışmalarımız vardır.

'KAÇMA ŞÜPHESİ YOKSA KELEPÇEYİ TASVİP ETMEYİZ'
"Hukuk devleti kuralları içinde de herhangi bir konuda soruşturma yürütülürken bayan olsun, erkek olsun, başörtülü olsun, başörtüsü olmasın ihtiyaç hasıl olmadıkça kelepçeli bir görüntünün ortaya çıkmasını tasvip etmeyiz. Kıyafetler üzerinden ya da ideolojiler üzerinden bir farklılık olamaz. Kaçma tehlikesi ya da başka bir takım ihtimaller söz konusuysa tedbir alınabilir. Özellikle hanımların kelepçeli götürülmesini kabul etmemiz mümkün değil. Burada ayrıca, yürütülen bir soruşturmaya gölge düşürülmek, mağdur psikolojisi oluşturulması da söz konusu... (Manisa Valisi'nin sözleri) Başörtülü, başı açık ayrımı yapmak, vatandaşlarımız arasında olumlu imaj sahibi olanla olumsuz imaj sahibi olan arasında ayrım yapmak kabul edilemez. Vatandaşlarımız aksi ispat edilene kadar olumlu imaja sahip. Bu maksadını aşan bir ifadedir."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Silvan'da yapılan yığınağı biliyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz