Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan B-20 oturumunda açılış konuşmasını yaptı.

Giriş Tarihi: 15.11.2015 10:26
Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Türkiye dönem başkanlığı olarak G-20'nin temel hedefleri olan güçlü, sürdürülebilir, dengeli büyümeye kapsayılıcılığı da dahil ettik. Büyüme sadece rakamlardan ibaret değildir. Kalitesi ve niteliği de önemlidir. Toplumdaki tüm kesimlerin refah artışından hakettikleri payı almaları gerekiyor. Biz kapsayıcılığı daha fazla kaliteli istihdam oluşturulması, refahın yaygınlaştırılması olarak görüyoruz. Sizler de yaptığınız çalışmalarda büyüme önceliğimizi samimiyetle benimseyerek G-20'ye katkıları sundunuz.

"BU KONU BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR"

Kapsayıcı büyümenin G-20'nin kalıcı bir unsur haline gelmesi konusunda İş-20 ve Emek-20'ye olan katkı ve birlikte çalışma devam edecektir. Öncelik verdiğimiz bir diğer önemli konu ücretlerin milli gelir içerisindeki payının azalması oldu. Alın terini kutsal gören, emeğin karşılığının zamanında verilmesini emreden bir medeniyetin insanları olarak bu konu bizim için önemlidir. OECD içerisinde son yıllarda ekonomik büyüme ile birlikte eşitsizlik oranı da azalan bir gelişmeyle ne yazık ki, kendini göstermiş bulunuyor.

"BEKLENTİLERİMİZİ ORTAYA KOYACAĞIZ"

Bu konuda bu ülkelerden biri olduk. Asgari ücrette ve ortalama ücretlerde ciddi artışlar kaydettik. Ekonomik ve sosyal politikaları birbütünün parçaları olarak gördük ve adımlar attık. Kadınların ve gençlerin istihdama katılmasına özel önem verdik. Aynı şekilde KOBİ'ler, altyapı yatırımlar, korumacılık, e-ticaret ve e-devlet gibi hususlarda önemli çalışmalar yaptık. Büyüme ve istihdam başta olmak üzerinde görüş alışverişinde bulunacak ve beklentilerimizi ortaya koyacağız. İş-20 ve Emek-20 olarak bize sunduğunuz öneriler G-20'ye katkı sağlayacaktır.

Dünyadaki işsiz gençlere finans dünyası yeterli desteği verebiliyor mu, bunu sorgulamamız lazım.

Dünyadaki finans çevreleri ellerini biraz daha açabilirlerse, terörün belini kırabiliriz diye düşünüyorum.

AYRINTILAR GELİYOR...

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'dan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz