Ankara'nın faili kendini patlattı

Gaziantep'te yakalanacağını anlayınca üzerindeki bombayı patlatan DAEŞ'linin, Ankara'daki katliamın planlayıcısı Halil İbrahim Durgun olduğu belirlendi. Durgun'un eylem hazırlığında olduğu da öğrenildi

Giriş Tarihi: 16.11.2015 09:42 Güncelleme Tarihi: 16.11.2015 10:39
Ankara'nın faili kendini patlattı

Gaziantep Beylerbeyi Mahallesi'nde bir evde DAEŞ üyesi teröristlerin kaldığını belirleyen polis önceki gece eve operasyon düzenledi. Özel harekat ekiplerinin de katıldığı operasyon sırasında evde bulunan bir terörist üzerine bağladığı patlayıcılarla intihar saldırısı düzenledi. Terörist parçalanarak ölürken, 5 özel harekât polisi de yaralandı. Kaçan bir DAEŞ üyesi ise kısa süren kovalamacanın ardından yakalandı. Patlamanın ardından bomba imha uzmanları uzun süre evde başka tuzaklanmış patlayıcı olup, olmadığını araştırdı. Harabeye dönen evin banyosunda ise Durgun ve daha önce gözaltına alınan Metin Akaltın'ın eşleri ile 3 çocuk bulundu. Kadın ve çocuklar polis tarafından Emniyet'e götürüldü. Kendini patlatan canlı bombanın, Ankara'da 100 kişinin öldüğü katliamın emrini veren ve planlayıcısı olan muhasebeci Halil İbrahim Durgun olduğu ortaya çıktı. Durgun'un 10 Ekim'de Ankara Garı önündeki terör saldırılarını gerçekleştiren 2 canlı bombayı Gaziantep'ten Ankara'ya götüren araçlardan birini kullandığı da belirlendi. Durgun'un yanındaki kadın ve çocuklar ile aile görüntüsü vererek evi 10 gün önce kiraladığı öğrenildi.


EYLEM HAZIRLIĞINDAYDI
Evde yapılan aramada çok sayıda silah ve patlayıcı bulundu. Ankara'daki katliamın ardından polis tarafından her yerde aranan Halil İbrahim Durgun'un, 'canlı bomba' olarak eylem hazırlığı içerisinde olduğu ileri sürüldü. Hücre evinde ele geçen silah, mühimmat ve malzemeler şöyle: "1 Kalaşnikof tüfek, 2 tabanca 9 mm, 1 abanca 7.65, 7 TNT kalıbı, 7 bilye ile güçlendirilmiş, fünye ile patlatmaya hazır TNT kalıbı, 1 bilyeli TNT kalıbı, 2 ateşleme fitili, 12 bölmeli düzeneği hazır canlı bomba yeleği, 7 el bombası, 455 tabanca mermisi, 150 kalaşnikof silah mermisi, 5 kalaşnikof silah şarjörü, 1 plastik patlayıcı ile düzenlenmiş bomba düzeneği, 2 top haline getirilmiş çok sayıda elektrikli kapsül, 5 tabanca şarjörü, 18 bin 70 lira ve 9 bin 560 dolar."

EYLEM TALİMATLARI ŞİFRELİ ARAPÇA PROGRAMDAN
Ankara'da gerçekleyen canlı bomba saldırısı soruşturmasında yeni ipuçlarına ulaşıldı. Gaziantep'te DEAŞ terör örgütüne ait bazı hücre evi ve depolara düzenlenen baskınlarda örgütün gümrük sorumlusu İlhami Balı'nın yardımcısı "Ebu Ali" kod adını kullanan sözde Gaziantep Emiri olan firari Yunus Durmaz'ın bilgisayarına da el konulmuştu. 3 kişilik özel bilişim ekibi tarafından incelenen bilgisayarda Arapça yazılımlı bir program tespit edildi. İncelemede Gaziantep'teki hücre tipi yapılanmanın, örgütün komuta merkezinin bulunduğu Rakka ile irtibatları internet aracılığıyla bu programla yaptığı belirlendi. Durmaz'ın merkezden program üzerinden aldığı talimatları yine aynı program üzerinden patlamayı gerçekleştiren Yunus Emre Alagöz ile diğer canlı bombalarla, olayın planlayıcısı Halil İbrahim Durgun'a ilettiği saptandı. Polisin bilgiler ışığında gözaltına aldığı örgüt üyeleri Metin Akaltın ile Burak Ormanoğlu'nun üzerinden çıkan adreslerden yola çıkarak Durgun'un adresini tespit ettiği belirlendi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'nın faili kendini patlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz