Koş İstanbul koş

37'nci kez koşulan Vodafone İstanbul Maratonu'na dünyanın farklı coğrafyalarından birçok sporsever akın ederken ünlü atletlerin ilgisi üst düzeydeydi. Yarışı erkeklerde Kenyalı Kemboi Chelimo, kadınlarda ise Etiyopya'dan Amane Gobena ilk sırada bitirdi

Giriş Tarihi: 16.11.2015 09:25 Güncelleme Tarihi: 16.11.2015 10:09
Koş İstanbul koş

Vodafone 37. İstanbul Maratonu, yine büyük bir coşku ve heyecana sahne oldu. Startı Altunizade'den verilen ve Dolmabahçe'de sona eren 8 kilometrelik halk yürüyüşüne katılım 100 bin kişiyle sınırlanmasına karşın, kayıtsız dahil olanlarla birlikte rakam çok daha yukarılara çıktı. Maratonun özellikle Boğaziçi Köprüsü üzerindeki bölümü; kahvaltı yapan, tulum ve kemençe eşliğinde horon oynayan, davul zurna eşliğinde halay çeken vatandaşlarla renklendi. Boğaziçi Köprüsü gişelerinin 250 metre ilerisinden startı verilen 42 kilometrelik yarışta erkeklerde ilk üç sırayı Kenyalı atletler aldı. Elias Kemboi Chelimo, 2.11.13'lük derecesiyle birinci, Evans Kiplagat 2.12.47 ile ikinci ve Kipkemboi Limo da 2.13.57 ile üçüncü oldu. Erkeklerde Türk atletler adına en iyi dereceyi 2.19.52'lik derecesiyle 6'ncı olan Bekir Karayel yaptı. Türkler arasında ikinci olan Mert Girmalegesse, genel sıralamada 8'inci, Yavuz Ağralı da 10'uncu oldu.

GÜNÜN SÜRPRİZİ TÜRK ATLET MERYEM'DEN


Maraton Koşusu'nda en dikkat çekici sonuca Türk atlet Meryem Erdoğan imza attı. Yarışta 2.46.38'lik derecesiyle genel sıralamada üçüncü olan Erdoğan, 20 yıl sonra kürsüye çıkan ilk Türk atlet oldu. Türk sporcunun üçüncü olduğu kadınlar yarışında geçen yıl olduğu gibi birinci 2.31.54'lük derecesiyle Etiyopyalı Amane Gobena oldu. Maratonda erkek ve kadınlarda birinci olan Chelimo ile Gobena, 50'şer bin dolar ödülün sahibi oldu. Her iki kategoride ikinciliği elde eden sporcular 25'er bin, üçüncüler ise 15'er bin dolar para ödülü aldı.

KÖPRÜ MAZGALINA BACAĞI SIKIŞTI

Maratona gelen Fulya Ufuk'un bacağı Boğaziçi Köprüsü'nün Anadolu yakası ayağı hizasında bulunan birleşme mazgalına sıkıştı. 1.5 saatlik uğraşı sonrası demir testeresi ve elektrikli makasla müdahale sonrası kurtarılan Fulya Ufuk hastaneye kaldırıldı.


PARKİNSONU YENEN MİLLİ BASKETÇİ KITALARI AŞTI

Maratona Parkinson hastalığını beyin pili ile yenen eski milli basketbolcu Mehmet Kahyaoğlu da katıldı. Kendisi gibi Parkinson hastalarına yardımcı olmak amacıyla kurulan Beyin Pili Hastaları Derneği için koşan Kahyaoğlu, Asya'dan Avrupa'ya geçerek kıtaları aştı. Milli basketbolcuya; bir zamanlar ayakkabısını bağlayamayan, gömleğini ilikleyemeyen, yardım olmadan su bile içemeyen ancak beyin pili ameliyatıyla eski sağlıklı günlerine kavuşan diğer hastalar eşlik etti.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Koş İstanbul koş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz