ABD'den flaş mülteci kararı

Paris'teki terör saldırılarının ardından ABD'nin bazı eyaletleri, artık Suriyeli sığınmacı kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Giriş Tarihi: 17.11.2015 10:05
ABD'den flaş mülteci kararı

Fransa'da düzenlenen terör saldırıları, canlarını kurtarmak için başka ülkelere gitmeye çalışan Suriyeli sığınmacıların yaşamını daha da zorlaştırmaya başladı.

Saldırıların ardından ABD'de Texas, Arkansas, Indiana, Illinois, Louisiana, Alabama ve Michigan eyaletleri güvenlik endişesiyle Suriyeli sığınmacıları kabul etmeyeceğini Beyaz Saray'a bildirdi. Göçmen kabul edilmesi konusu federal yönetimin yetkisinde olduğu için Beyaz Saray'ın bu açıklamalara nasıl yanıt vereceği önem taşıyor.

"Artık önceliğimiz güvenlik"

Michigan Valisi Rick Snyder, yaptığı açıklamada, eyalet olarak geçmişte çok sayıda göçmen kabul ettiklerini ve zengin bir kültüre sahip olduklarını kaydederek "Ancak bizim önceliğimiz eyalet sakinlerinin güvenliğini korumak" dedi.

Texas Valisi Greg Abbott da Başkan Barack Obama'ya gönderdiği açık mektupta, Texas'ın Suriyelilerin ABD içinde yerleştirilme programlarında yer alamayacağını belirterek "Ne siz ne de federal yetkililer Suriyeli sığınmacıların herhangi bir terör eylemine katılmayacaklarını garanti edebilirsiniz" ifadesini kullandı.

ABD 15 bin mülteci için söz vermişti

ABD ekim ayında başlayan bütçe yılında 15 bin Suriyeli sığınmacı almayı taahhüt etmişti.

Fransa'nın başkenti Paris'teki terör saldırılarında 129 kişi hayatını kaybetmiş, 352 kişi yaralanmıştı. Altı farklı noktada art arda düzenlenen saldırılar sonucu 7 terörist ölmüş, saldırıları IŞİD terör örgütü üstlenmişti.

Paris'te savcılık, Stade de France'daki ilk canlı bombanın 1990 Suriye doğumlu Ahmed El Muhammed olduğunu ve El Muhammed'in Yunanistan'dan sığınma istediğini, Yunanistan üzerinden Fransa'ya geldiğini duyurmuştu.

Öte yandan BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'deki yetkililerin konuya ilişkin açıklamalarına yanıt veremeyeceğini kaydederek "Ancak Suriyeli sığınmacılara şefkatle yaklaşılmalı, onlar hedef alınmamalı" dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den flaş mülteci kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz