‘Fazla gerçekçi’ diye vizyon vetosu

Radikal dinci terör örgütlerini işleyen “Made in France” filminin gösterimi, Paris’teki saldırılar ve filmin yaşananlara olan şaşırtıcı benzerliği sebebiyle, süresiz ertelendi

Giriş Tarihi: 18.11.2015 09:54 Güncelleme Tarihi: 18.11.2015 10:33
‘Fazla gerçekçi’ diye vizyon vetosu

Fransız başkenti Paris'i kana bulayan son terör saldırıları, başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada endişe ve korku yaratırken, sanat hayatı da saldırılardan doğrudan etkilendi. Fransa'daki terör hücrelerini konu alan bir filmin gösterim tarihi süresiz olarak ertelendi. "Made In France" (Fransa Yapımı) adlı film hakkında "13 Kasım'da yaşanan trajik olayların ardından, dağıtımcı firma Pretty Pictures ve yapımcı firma Radar Films, filmin çıkış tarihini erteleme kararı aldı" açıklaması yapıldı. 2014 yazında çekilden filmin, Paris'te cuma gecesi yaşanan saldırılara çok benzeyen sahneler içerdiği öğrenildi.

Filmin konusu da en az 129 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör eylemleriyle paralellik içeriyor. Filmde, Müslüman bir Fransız gazetecinin Paris'in banliyölerindeki terör hücrelerine sızması anlatılıyor. 'Made in France'ın, bu terör hücrelerindeki militanları, radikal fikirleri ve terör destekçilerini yalın bir şekilde ekrana aktarmayı başardığı belirtiliyor. Filmde son derece gerçekçi çatışma sahnelerinin olduğu da belirtiliyor.

BU İKİNCİ ERTELENİŞİ

Filmin afişi de konusu kadar kışkırtıcı. Afişte Fransa'nın sembolü Eyfel Kulesi'nin, Kalaşnikof marka bir tüfeğe dönüştürüldüğü görülüyor. Filmin bugün gösterime girmesi planlanırken, yaşanan olayların ardından gösterim tarihi süresiz olarak ertelendi ve afişleri sokaklardan çekildi.

Nicolas Boukhrief'in yönetmenliğini üstlendiği ve başrolünde Malik Zidi'nin oynadığı film Güney Kore'deki Busan film festivalinde gösterilmiş ve başarılı bulunmuştu. "Tehlike içeriden gelir" alt başlığıyla çekilen film aslında bu senenin ilk aylarında gösterime girecekti. Fakat 7 Ocak'ta yine Paris'te yaşanan Charlie Hebdo saldırılarının ardından, filmin vizyona giriş tarihi ertelenmişti. İlk ertlenmenin ardından dağıtıcı firma filmin haklarını satmıştı. Filmin ne zaman gösterime gireceği ya da Fransa'da gösterime girip giremeyeceği henüz belli değil.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Fazla gerçekçi’ diye vizyon vetosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz