Figen Yüksekdağ'dan Leyla Zana'ya destek

Figen Yüksekdağ yemin töreninde yeminini tekrar etmeyen Leyla Zana'ya destek çıktı.

Giriş Tarihi: 18.11.2015 13:55 Güncelleme Tarihi: 18.11.2015 17:11
Figen Yüksekdağ'dan Leyla Zana'ya destek

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Genel Merkez binasında kadın milletvekilleri toplantısı sonrasında HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın dün yaptığı yemin ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yüksekdağ, insanlık değerleri üzerine bütün seçilmişlerin yemin etme zamanı geldiğini söyledi.

"DEMOKRATİK BİR TUTUM"
Yüksekdağ, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın yemin etmesini değerlendirdi ve "Zana yemini tekrar etmeyeceği konusunda açıklama yaptı. Demokratik bir tutum olarak görüyoruz" dedi.

"DEĞİŞİME KAPALILAR" DEDİ
HDP Eş Genel Başkanı, yeni anayasayı tartışırken bir anayasayı değiştirme gündemi ele alınmışken mevcut yemin metni üzerinden bir kriz yaratmak değişime kapalı olmak anlamına geldiğini ifade etti.

"BU TİP ZORLAMALAR OLMAMALI"

Yüksekdağ, bütün kamuoyu mecliste edilen yemin metni ve içeriğini yeni ve demokratik anaysa çerçevesinde yeniden düşünülmesi gerektiğini ve ele alınması gerektiğini kaydetti. HDP Eş Genel Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizler anayasayı demokratik bir şekilde anayasayı değiştirmeyi gündemimize alıyorsak Türkiye'nin böyle bir ihtiyacı varsa vekillerin ettiği yemin metni de bu demokratik tartışmalardan azade değildir, bağımsız değildir. Zana, yemini tekrar etmeyeceği konusunda açıklama yaptı. Demokratik bir tutum olarak görüyoruz. Aslında demokrasilerde toleransın olduğu ülkelerde bu tip zorlamaların olmaması gerekir.

"TOLERE EDİLSİN"
Bu nedenle bence yemini tekrar ettirme kuralından vazgeçilmeli. Türkiye'de bir kere iyi bir şey olsun. Türkiye'de bir kere dayatmanın dışında kapsama tolere etme kapsamı sergilensin. Bizim beklentimiz budur."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Figen Yüksekdağ'dan Leyla Zana'ya destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz