Meclis başkanını seçiyor

Genel Kurulu'nda, Meclis Başkanı seçiminin ilk turunda hiçbir aday seçilebilmek için gerekli olan üçte iki çoğunluğa (367 oy) ulaşamadı.

Giriş Tarihi: 22.11.2015 14:04 Güncelleme Tarihi: 22.11.2015 17:07
Meclis başkanını seçiyor

Meclis Başkanı seçiminin ilk turunda çoğunluk sağlanamadığı için 2. tur'a geçildi.


Toplam 525 Üye katıldı.

1. Tur oylama sonuçları :

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman; 316 oy

CHP Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan; 127 oy

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu; 41 oy

HDP İstanbul Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat; 41 oy

Genel Kurulu bugün toplanıp yeni başkanını seçecek. Başkanın seçilmesi ile birlikte gözler hükümete çevrilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yarın bir araya gelerek yeni hükümetin açıklanması bekleniyor.

Canlı yayın

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı seçimi gündemi ile saat 15.00'te toplanacak. Başkanlık için AK Parti Milletvekili İsmail Kahraman, CHP Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgihan, MHP Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ve HDP Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat yarışacak. Seçim gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi olan 367'yi bulan aday, başkan seçilecek.

Bu iki turda kazanan olmazsa, üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 276'yı bulan, başkan seçilecek. AK Parti'nin milletvekili sayısı dikkate alındığında Kahraman'ın üçüncü turda seçilmesi bekleniyor. Yeni başkan teşekkür konuşmasının ardından görevi geçici başkanlık yapan Deniz Baykal'dan devralacak.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Meclis başkanını seçiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz