Düşürülen uçak sonrası Rusya'yla ilk temas

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Lavrov ile görüştü.

Giriş Tarihi: 25.11.2015 14:59 Güncelleme Tarihi: 25.11.2015 15:17
Düşürülen uçak sonrası Rusya'yla ilk temas

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu'nun Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefonda görüştüğünü ve iki bakanın önümüzdeki günlerde bir araya gelmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

Bilgiç konuya ilişkin soruya cevabında, Çavuşoğlu'nun Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Lavrov ile bir telefon görüşmesi yaptığını belirtti. Tanju Bilgiç, şunları kaydetti:

"Sayın Bakan, görüşmede Türk hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle düşürülen Rusya Federasyonu savaş uçağı hadisesine ilişkin Rus muhatabına bilgi vermiştir. Görüşmede, konuya ilişkin detayların diplomatik ve askeri kanallardan paylaşılması hususunda mutabakata varılmıştır. Her iki bakanın önümüzdeki günlerde biraraya gelmesi de kararlaştırılmıştır."

LAVROV: TÜRKİYE İLE SAVAŞA GİRMEYECEĞİZ

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Lavrov, Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, "Türkiye ile savaşa girmeyeceğiz" dedi.

UÇAK NASIL DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ?

Türkiye-Suriye sınırında Türk hava sahasını, 5 dakika içinde 10 kez uyarılmasına rağmen ihlal eden SU-24 tipi savaş uçağına angajman kuralları çerçevesinde bölgede devriye görevinde bulunan iki Türk F-16 uçağı müdahalede bulunmuştu. Rusya, Hatay'ın Yayladağı ilçesinin karşısında Suriye'nin Bayırbucak bölgesine düşen uçağın kendisine ait olduğunu açıklamış, NATO, uçağın hava ihlali yaptığına ilişkin Türkiye'nin paylaştığı bilgilerin doğruluğunu teyit etmişti. Ekim ayı başında da Rusya'ya ait savaş uçakları Türk hava sahasını ihlal etmiş, Rus yetkililer olayın ardından özür dileyerek benzer durumların tekrarlanmayacağını bildirmişti. Türkiye ise hava sahası ihlallerine askeri karşılık verilmesini içeren angajman kurallarının uygulanacağı uyarısını yinelemişti.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Düşürülen uçak sonrası Rusya'yla ilk temas
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz