Kılıçdaroğlu Rusya'ya tek kelime söylemedi

CHP Parti Meclisi'nde açıklama yapan Kemal Kılıçdaroğlu sınırı ihlal eden ve düşürülen Rus uçağıyla ilgili AK Parti'yi suçladı. Rusya'ya tek bir söz dahi söylemeyen Kılıçdaroğlu her fırsatta "hükümeti eleştireyim de ne olursa olsun" politikasından vazgeçmedi

Giriş Tarihi: 25.11.2015 12:37 Güncelleme Tarihi: 25.11.2015 12:54
Kılıçdaroğlu Rusya'ya tek kelime söylemedi

Rusya'nın uçağının düşürülmesiyle ilgili hükümeti suçlayan Kılıçdaroğlu Rus uçağını eleştiren tek bir söz söylemedi, Türkiye'nin dış politikasını eleştirerek skandal açıklamalara imza attı.

İşte Kılıçdaroğlu'nun o şaşkınlık yaratan konuşmasından satır başları:

"Suriye konusunda yıllar önce hükümete mektup yazdım. Biz devleti yönetmiyoruz. Bizim emrimizde Dışişleri Büyükelçiler yok. Ama biz aklımızı kullanıyoruz. Biz dünya dengelerini okuyoruz. Biz ortadoğu'yu da iyi biliyoruz. Tarihini de iyi biliyoruz. Siz ülkeyi yönetiyorsunuz bırakın dünyanın gerçeğini Suriye'nin gerçeğini bilmiyorsunuz. Gönderdiğim emktubun ekinde 3 sayfalık çözüm önerimiz var.

TÜRKİYE'NİN SURİYE POLİTİKASI ÇÖKMÜŞTÜR

Yanlış bir politika izliyorsunuz dedik siz Baasçısınız dediler. Biz dış politikaya hiçbir zaman parti politikasıyla bakmadık. Biz Türkiye'nin dış politikasının yanlışlığından söz ettik. "24 Ağustos 2012" bu tarihi herkes bilsin. Grup toplantılarında sadece söylemekle yetinmedik bu tarihte dönemin başbakanına mektup gönderdik suriye politikası konusunda. Türkiye'nin Suriye politikası çökmüştür..

MEKTUP GÖNDERDİK, UYARDIK


Hükümeti yönetenlere 2012'de Suriye için çözüm önerilerini sunmuştuk. CHP hep eleştirir ama hiç çözüm önermez dediler. Bu mektupta çözümümüz de var. Suriye'de nasıl bir politika izlememiz gerektiği burada yazılmıştı.

Bu mektupta bir kısım; Suriye'deki şidetin durdurulmaması halinde iç savaşın artması ve bölgesel bir şiddetin oluşması dışlanamayacak bir gerçek dedik. Bu olasılık gerçekleşti.

2.5 MİLYON SURİYELİ GELDİ

Suriye'ye Şam'a kadar gideceğiz diyorduk. Gittik mi hayır. Suriyeliler geldi buraya. Hedefe bakar mısınız 2.5 milyon Suriyeli geldi. Bu tablonun sağduyusu olan her yurttaşın değerlendirmesi gerekir.

SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ'Nİ KAÇIRMAK ZORUNDA KALDIK

Süleyman Şah Türbesi'ni kaçırmak zorunda kaldık. Öngörüye bakın, ilkelere bakın. Musul Başkonsolosluğumuz basıldı. 49 vatandaşımız rehin alındı. IŞİD'e terör örgütü demekten korkuyorlar. Şu devlet yönetimindeki akla bakın. Niğde'de Suruç'ta, Ankara'nın göbeğinde terör estirdiler. Biz boşuna mı bataklık dedik?

SINIRLARIMIZIN İHLALİNE İZİN VERMEYİZ


Türkiye sınırlarının ihlaline izin vermez. Herkes bu konuda dikkatli olmalıdır. Rusya ile köklü ilişkilerimiz var. Kin ve nefretle ilişkiler yürümez. Kavga iki ülkeye de zarar verir. Bölgenin de Türkiye'nin de Rusya'nın da savaşa tahammülü yoktur. Bunu çözdüğümüz zaman bölge de dünya da rahatlayacaktır. Ortadoğu'nun kaynaması bütün dünyayı etkiliyor.

Devlet yönetiminde bilim ve akıl gerekir ama tutarlılık da gerekir. İki başlı devlet yönetimi olmaz. Düşürülen uçak dolayısıyla arka arkaya açıklama yapılıyor. Biri diğerini yalanlıyor. Nereden? Kaçak saraydan yapılıyor. Bir bekle kardeşim ya. Devlet böyle mi yönetilir. Bu devletin Başbakanı var Genelkurmay'ı var. Her şeye maydanoz olan kişi Cumhurbaşkanlığı yapamaz dedim. Yapmamalı. Türkiye'nin iyi yönetilmediğini artık bütün dünya biliyor. Vatandaşlarımızın da bilmesini istiyorum. Sağduyu çağrımızı yineliyoruz. Türkiye'nin çıkarlarını sonuna kadar savunuyoruz. Bölgede taraf olan devletlerin sağduyu ile hareket etmesi başka ülkelerin sınırlarına tecavüz etmemesi konusundaki duyarlılığımızı kamuouyla paylaşıyoruz.

SINIRIMIZI İHLAL ETTİ DİYE DÜŞÜRDÜK PEKİ SORUMLUSU KİM?


Bu tabloyu kim yarattı? Sınırımızı ihlal etti diye uçağı düşürdük. Peki bu tablonun asıl sorumlusu kim? Türkiye'yi bataklığa sürükleyen kim? IŞİD'i ithal eden kim? Oluk oluk kan akıyor Ortadoğu'da.. Mezhep endeksli bir politikanın Türkiye'yi getirdiği nokta budur. Bu politikalar yüzünden bu hale geldik. O politikaların bir parçası haline geldik. Ama Türkiye güçlü bir ülkedir kimsenin umutsuzluğa kapılmasını istemeyiz.."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kılıçdaroğlu Rusya'ya tek kelime söylemedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz