NATO: Rusya geçen yıl 150 kez sınır ihlali yaptı

Dün Su-24 tipi savaş uçağı Türk jetleri tarafından düşürülen Rusya’nın, vukuat listesinin hayli kabarık olduğu ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 25.11.2015 11:49
NATO: Rusya geçen yıl 150 kez sınır ihlali yaptı

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanlığı geçtiğimiz yıl Rus jetlerinin, Avrupa'daki pek çok ülkenin hava sahasını en az 150 defa ihlal ettiğini açıkladı.

KURAL TANIMAZ TUTUMU

Açıklamada, özellikle Estonya, Letonya, Litvanya ve Baltık ülkelerinin hava sahalarını ihlal etmek konusunda sicili hayli kabarık olan Rusya'nın bu kural tanımaz tutumunun sürdüğü ifade edildi.

Rus savaş uçaklarının en belirgin vukuatı ise geçtiğimiz yılın Nisan ayında Baltık Denizi'nin uluslararası sularında yaşandı. Amerikan donanmasına ait bir askeri keşif uçağı Rus jetleri tarafından taciz edildi. Amerikan pilotlarının soğukkanlı tutumu olası bir çatışmayı önlerken Ruslar bu kural tanımaz eylemlerine hep davam ettiler.

SON İHLAL PAHALIYA PATLADI

Bardağı taşıran son damla ise dün Türkiye Suriye sınırının Yayladağ civarında yaşandı. Türkiye hava sahasını ihlal eden ve ikazlara rağmen bu tutumundan vaz geçmeyen iki Rus savaş uçağından birinin Türk F-16'ları tarafından düşürülmesi sadece Türk-Rus ilişkilerini germekle kalmadı, aynı zamanda Ortadoğu'da da tansiyonun yükselmesine neden oldu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
NATO: Rusya geçen yıl 150 kez sınır ihlali yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz