Nokta'nın İç savaş kapağına 20 yıl hapis talep edildi

2 Kasım tarihli takvim yaprağını Nokta Dergisi kapağına koyup üzerine üzerine "Türkiye İç Savaşının Başlangıcı"ifadeleri yazan derginin genel yayın yönetmeni Cevheri Güven ve sorumlu yazı işleri müdürü Murat Çapan hakkında 20 yıla kadar hapis sitemiyle dava açıldı

Giriş Tarihi: 25.11.2015 15:03 Güncelleme Tarihi: 25.11.2015 15:46
Nokta'nın İç savaş kapağına 20 yıl hapis talep edildi

Nokta Dergisi'nin 2 Kasım 2015 günlü 24. sayısına ait kapağına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafını basıp aynı günlü takvim yaprağı üzerine, ""2 Kasım Pazartesi: Türkiye İç Savaşının Başlangıcı"ifadelerini yazdıkları gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde "Halkı, Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetine karşı silâhlı bir isyana tahrik "suçlamasıyla tutuklanan dergini Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan hakkındaki soruşturma tamamlandı.

2 şüpheli hakkında 15 yıldan 20 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlayan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Umut Tepe; iddianamede, 1 Kasım 2015 tarihinde AK Parti'nin yüzde 49,4 oy alarak tek başına hükümet kurma hakkını elde ettiğini, seçimlerin demokratik ortamda gerçekleştiğinin gerek diğer siyasi parti liderleri gerekse de farklı ülkelerin yetkililerince dile getirildiğini kaydetti. Şüphelilerin yayınlamış oldukları dergide demokratik olarak yapılan seçimi sabote etmek halkın bir kesimini mevcut Cumhurbaşkanı ile kurulacak hükümete karşı provoke etmek, ülkemizde iç savaş çıkarmak için silahlı isyana tahrik etmek suretiyle üzerlerine atılı "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyana tahrik etme"suçu işledikleri belirtildi. 4 ayrı müştekinin yer aldığı iddianame, değerlendirilmek üzere ağır ceza mahkemesine gönderildi.

Cevheri Güven ve Murat Çapan haklarında re'sen başlatılan soruşturma çerçvesinde 3 Kasım 2015 günü gözaltına alınmışlar, sorgunun ardından tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilmişlerdi. Güven ve Çapan aynı suçlama kapsamında tutuklanarak cezaevine konulmuşlardı. Soruşturma kapsamında İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği savcının talebi üzerine dergi hakkında toplatma kararı da vermişti.

Kaynak: Sabah.com.tr

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Nokta'nın İç savaş kapağına 20 yıl hapis talep edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz