Türkiye'nin kendini koruma hakkı var

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonda görüşen ABD Başkanı Obama, Rus savaş uçağının düşürülmesi hakkında "Türkiye hava sahasını savunma hakkına sahiptir" dedi

Giriş Tarihi: 25.11.2015 09:17 Güncelleme Tarihi: 25.11.2015 10:08
Türkiye'nin kendini koruma hakkı var

ABD Başkanı Barack Obama, dün Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Beyaz Saray'da bir araya geldi. Obama, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Türk hava sahasını ihlal eden uçağın düşürülmesiyle ilgili soruyu yanıtladı. "Türkiye, her ülke gibi toprağını ve hava sahasını savunma hakkına sahiptir" diyen Barack Obama, şöyle devam etti:

'RUSYA DAEŞ'E ODAKLANSIN'
"Şu anda önemli olan hem Türkler hem de Rusların tam olarak ne olduğunu ortaya çıkarmak için birbirleriyle konuşmalarını sağlamak ve gerilimin yükselmesini engelleyecek tedbirler almak. Bu olayın, Rusya'nın operasyonlarının Türkiye sınırlarının çok yakınında devam etmesi ve sadece Türkiye değil başka ülkeler tarafından da desteklenen ılımlı muhaliflerin hedef alınmasıyla ilgili devam eden soruna işaret ettiğini düşünüyorum. Rusya enerjisini DAEŞ'e karşı yönlendirseydi bazı karmaşık hata ve gerilimlerin çıkma ihtimali daha az olurdu." Obama, DAEŞ'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyona Rusya'nın da katılmasını daha önce istediklerini hatırlatarak, Rusya'nın ise DAEŞ ile mücadele yerine Esad rejimini güçlendirmeye odaklandığını söyledi. Obama, "Eğer öncelikleri, gelecekte kapsamlı bir Suriye hükümetinin üyeleri olacak ılımlı muhaliflere saldırmaksa Rusya bizim ya da koalisyon üyelerinin desteğini alamayacak" ifadesini kullandı.

ERDOĞAN İLE GÖRÜŞTÜ
ABD Başkanı Obama, akşam saatlerinde de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; Rus uçağının düşürülmesi konusunun ele alındığı görüşmede Obama, Türkiye'nin ulusal egemenliğini savunma hakkının ABD ve NATO tarafından desteklendiğini ifade etti. İki lider benzer hadiselerin tekrarlanmamasını güvence altına alacak düzenlemeleri yapmanın, gerilimi düşürmenin önemi konusunda hemfikir olduklarını belirtti. DAEŞ'e karşı ortak mücadelede de kararlılık vurgusu yapıldı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin kendini koruma hakkı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz