'Hadiseyi tırmandırma düşüncemiz yok, ama...'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hiç kimse sınır güvenliğimizin sürekli ihlal edilmesine, egemenlik haklarımızın yok sayılmasına, hukukumuzun çiğnenmesine tepkisiz kalmamızı beklememeli

Giriş Tarihi: 26.11.2015 09:25 Güncelleme Tarihi: 26.11.2015 09:47
'Hadiseyi tırmandırma düşüncemiz yok, ama...'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) Başkanı sıfatıyla dün İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen İSEDAK 31. Bakanlar Oturumu açılışına katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

SINIR İHLALİ YAPTI:
Bölgenin istikrarını, huzurunu ve geleceğini dikkate almayan, özensizce atılan adımların ne tür müessif sonuçlar verebileceğine birlikte şahit olduk. Dün (önceki gün) sabah saatlerinde hava sahamızı ihlal eden iki uçak Yayladağı, Hatay bölgesinde sınır ihlali yapmamaları için 5 dakikada 10 kez ikaz edilmiştir. Uçaklardan biri Suriye'ye dönerken, diğeri ihlalini sürdürmeye ısrarla devam etmiştir. Bunun üzerine bölgede devriye görevi yapan F-16'larımız uçağa ateş açmışlardır. İsabet alarak Suriye tarafına düşen uçağın bazı parçaları da sınırlarımız içine isabet etmiş, iki vatandaşımız yaralanmıştır.

BÖLGEDE DAEŞ YOK:
Olayın ardından BM Güvenlik Konseyi üyeleri ve NATO bünyesinde gerekli bilgilendirmeleri süratle yaptık. Şunu söyledik: "Orada DAEŞ'e karşı bulundukları ifade ediliyor. Bir defa Bayırbucak Türkmenlerinin olduğu Lazkiye ve kuzeyinde, DAEŞ yoktur. Kimse kimseyi aldatmasın. Şu anda DAEŞ terör örgütünün bulunduğu bölge Cerablus ve doğusudur, onun güneyidir.

İYİ NİYETLİ TAVIR:
Düne kadar böyle bir olayın vuku bulmamasının sebebi, Türkiye'nin sabrını zorlayarak ortaya koyduğu soğukkanlı ve iyi niyetli tavırdır. Türkiye, gerilimin, krizin ve husumetin safında değil, her zaman barışın, diyaloğun ve diplomasinin tarafında yer almıştır. Hiç kimse bizden sınır güvenliğimizin sürekli ihlal edilmesine, egemenlik haklarımızın yok sayılmasına, hak ve hukukumuzun çiğnenmesine sessiz ve tepkisiz kalmamızı beklememeli. Bu hadiseyi tırmandırmak gibi bir düşüncemiz kesinlikle bulunmamaktadır. Sadece güvenliğimizi ve kardeşlerimizin hukukunu savunuyoruz. Bir haftadır Bayırbucak Türkmenleri'nin olduğu bölgeden göç başlamıştır. Bombalardan kaçan soydaşlarımızı, akrabalarımızı Hatay ve civarı ile Suriye tarafındaki kamplarda barındırmaya başladık. Kızılayımız ile her türlü desteği vermeye devam ediyoruz.

ESAD REJİMİNE KARŞIYIZ:
Suriye'de sergilenen mezhepçi ve dışlayıcı politikalar ile uygulanan yanlış stratejiler, DAEŞ gibi bir örgütün ortaya çıkmasına neden olmuştur. Esad rejiminin devlet terörüne göz yumarak, özgür ve onurlu bir yaşam için mücadele veren Suriyelileri bombalamak suretiyle yanlış politikalarda ısrar etmek, bu canavara destek vermektir. Kimse kimseyi aldatmasın. Devlet terörü estiren bir kişinin yanında olmak, bizim ilkelerimiz için de "Zulme rıza zulümdür." "Müslüman o kimsedir ki elinden ve dilinden diğer Müslümanlar da emindir." Biz her türlü terör örgütüne ve teröre olduğu gibi, devlet terörü uygulayan Esad rejimine de karşıyız.

'KUŞLARA GÖSTERİLEN KÜRESEL HASSASİYET'
İnsan hayatını kutsal kabul eden herkesin terör kimden gelirse gelsin, nerede vuku bulursa bulsun, ilkeli bir duruş sergilemesi gerektiğini belirten Erdoğan şöyle konuştu: "Kuşlara, balıklara, bitkilere gösterilen küresel hassasiyet, şayet her gün Akdeniz ve Ege'de boğulan masum yavrulardan esirgenirse, bu aymazlığın sonu çok daha büyük felaket olacak. Güvenlik ve huzurun yolu mültecilere tekme atmaktan, içi insan dolu botları batırmaktan değil, onları kucaklamaktan geçiyor. Kimse nereden olursa olsun, nerede olursa olsun İslam ile terörü bir arada ifade edemez, terörü İslam'a bir sıfat olarak kullanamaz."
Hollande'dan Erdoğan'a:

SİZİ DESTEKLİYORUZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile telefon görüşmesinde düşürülen Rus uçağı hakkında bilgi verdi. Hollande Türkiye'nin ulusal egemenliğini savunma hakkını desteklediklerini söyledi.

RUS TEMSİLCİ DE KATILDI
Toplantıya İİT Genel Sekreteri İyad Medeni ve üye ülke temsilcileri ile gözlemci statüsüyle Rusya'dan Konstantin Shuvalov katıldı. Shuvalov aile fotoğrafına girmedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hadiseyi tırmandırma düşüncemiz yok, ama...'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz