Kayyum atanmadan şirketi boşaltmışlar

Fetullahçı Terör Örgütü'nün kasası olan, geçtiğimiz günlerde kayyum atanan Kaynak Holding'de sır perdesi aralandı.

Giriş Tarihi: 27.11.2015 10:42 Güncelleme Tarihi: 27.11.2015 12:55
Kayyum atanmadan şirketi boşaltmışlar

Holding kayyumu İmran Okumuş, SABAH'a önemli açıklamalarda bulundu. İlk incelemelerde 13 tabale şirket tespit ettiklerini hatırlatan Okumuş, "Holding ortakları şirketin merkezini Hollanda'ya taşımışlardı. Kasadaki 11 milyon dolar (30 milyon TL) para, kâr dağılımı adı altında 9 kişiye paylaştırılarak Hollanda'ya gönderilmiş. Şirketin 10 gün ayakta kalabilmesi için plan yapılmış. Ama biz gerekli önlemleri aldık" dedi.

ZARAR VERENE 20 BİN TL
Şirketlerin adres ve isimlerinin sürekli değiştirildiğini, hepsinin zarar ettiğini ama genel müdürleri olduğunu belirten Okumuş, "Bunların hepsi 19-20 bin lira maaş alıyor. Hepsini tek tek tespit edip, önlemlerimizi alıyoruz" dedi.

SERMAYELER ERİTİLMİŞ
Şirkette 7 bin kişi olduğunu vurgulayan Okumuş, "Şirketin ortakları sermaye eritip, düzenli olarak yurtdışına bağış göndermişler. İngiltere'de bulunan bir vakfa toplam 1 milyon dolar bağışta bulunmuşlar. Avrupa ve Asya'da birçok ülkede küçük küçük şirketler açmışlar. Yine Asya'da bir vakfa düzenli olarak her ay 50 bin dolar bağış yapılmış" diye konuştu.

GÜLEN SOYADLI 2 KİŞİ
Okumuş, şöyle devam etti: "Şirketlerde yaptığımız incelemelerde 17 kişi tespit ettik. Ama bu kişilere ulaşamadık. Bunların iki tanesinin soyadı Gülen. Bu kişiler, dışarıdan şirkete danışman ve koordinatör olarak atanmışlar. Hepsinin 10 bin lira maaşı var. Şirketi zarara uğratan bu 17 kişinin istifa etmesini istedik, bize sundular. Sözleşmeleri feshedildi."

YURTDIŞINA KAÇTILAR
Okumuş, şirketin merkezini Hollanda'ya taşıyarak INL Partner PV ismiyle faaliyetlerini devam ettiren İzzet Akyar, Beyhan Nakipoğlu, Naci Tosun, Çetin Hakkı Şaşmaz, Mutlu Şahin, Ahmet Türkcan ve A. Nurettin Uğur'un yurtdışına kaçtıklarını, diğer iki ortak Ali Akbulut ve Muzaffer Durmuşoğlu'nun Türkiye'de olduğunu söyledi. Okumuş, Gülen'in kitaplarının basımı ve yayınını yasakladıklarını, mağazalardakileri de toplattıklarını aktardı.

BİZİM İÇİN VATANİ BİR GÖREV
İmran Okumuş, kendisinin de işadamı olduğunu ve birçok dernekte, kurumda başkanlık yaptığını vurgulayarak, şöyle konuştu: "Biz buraya vatani görev için geldik. Her şirket için verilen maaşlar içinde itirazda bulunduk. Atanan bütün arkadaşlarımız savcılığa dilekçe vererek, şirketlerin içlerinin boşaltıldığını ve zarar ettiklerini söyleyerek maaş için verilen şirket sayısının çok olduğunu belirtti. Kaynak Holding bünyesindeki yöneticilere de 'Şirket zarar ediyor. Maaşlarınızın yüzde 50'sini alın' teklifi getirdik. Hiçbiri kabul etmedi." Holdingi denetlemek için değil ayakta tutmak için atandığını belirten Okumuş, "Çalışanlara çayı bile yasaklamışlar. Maaşlara da düzeltme yapacağız" dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayyum atanmadan şirketi boşaltmışlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz