Stalin dönemi gibi

Uçak gerilimi üzerine harekete geçen Rusya vize bahanesiyle 60'dan fazla işadamını gözaltına aldı. Tıpkı Stalin dönemindeki gibi işadamları mahkemeye çıkarılıp, Soçi'de bulunan toplama kampına gönderildi

Giriş Tarihi: 27.11.2015 10:37
Stalin dönemi gibi

Türk hava sahasını ihlal ettiği için angajman kuralları gereği uçağının düşürülmesinin ardından, Türkler'e yaptırım uygulamaya çalışan Rusya, iyice küstahlaştı. Putin yönetimi dün vize bahanesiyle 60'tan fazla Türk işadamını gözaltına aldı.

SOÇİ'DE TOPLAMA KAMPI
İşadamlarının, bazıları dün mahkemeye çıkarılarak Soçi'de bulunan bir toplama kampına gönderilmeye başlandı. Bazı işadamları da bugün mahkemeye çıkarılacak. Edinilen bilgiye göre, Türk işadamları en az 10 gün Rusya'da tutulacak. Rus hükümetinin bu tavrı, yerel bürokratları da cesaretlendirdi.

SANKO YÖNETİCİSİ DE VAR
Bazı eyaletlerde, Türk işadamlarına ait işyerlerinin iki gün içinde boşaltılması yönünde talimatlar verilmeye başlandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bu tavrı Sovyetler Birliği'ni demir yumrukla yöneten diktatör Joseph Stalin dönemini hatırlattı. Soçi'de yer alan toplama kampları Stalin döneminde milyonlarca insanın 'halk düşmanı' suçlamasıyla yerinden edilip buralara sürülmesinde kullanılmıştı. Gözaltına alınan Türk işadamları, Rusya'da düzenlenen Krasnodar Yugagro Tarım Fuarı'na katılmak üzere oradaydı. 22 Türk firmasından, 60 işadamı arasında Sanko Holding'e bağlı Başak Traktör'de Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörü olarak görev yapan Cenk Baykara da var. Baykara, "Başımıza ne geleceğini bilmiyoruz. Burada rehin kaldık. Karayoluyla 6 saat süren Soçi'ye yola çıkarıldık. Buradaki gardiyanlar 'uçağı düşürdünüz alın size' diyorlar" dedi.

BİZ DE RUSLAR'I MI ALALIM?
Sanko Holding'in patronu Abdulkadir Konukoğlu da SABAH'a "Rusya'nın bu tavrı asla kabul edilemez. Biz de Rus turistleri mi içeri alalım? Bunu mu istiyorlar. Rusya yanlış yolda" açıklamasını yaptı.
İşadamlarını

36 SAAT GÖZALTINDA TUTMUŞLAR
Rusya'da gözaltına alınan işadamları arasında 5 kişi de bulunuyor. İşadamlarıyla telefonda görüştüğünü belirten Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Başaran Hıncal, "En son görüşmemizi dün 17.30'da gerçekleştirdik. 36 saat gözaltında kaldıktan sonra mahkemeye çıkarıldıklarını, bu mahkeme tarafından vize ihlali suçlamasına maruz kaldıklarını anlattılar. Mahkeme, sınır dışı cezasının yanı sıra işadamlarına 10 gün boyunca Soçi'de ağırlıklı göçmenlerin tutulduğu bir toplama kampına götürme kararı da vermiş. Bu karar kapsamında işadamlarımızın Soçi'ye doğru yola çıktığını öğrendik. Dışişleri Bakanlığı devrede" diye konuştu.

ŞANTİYELERE BASKIN
Rusya'da 30 milyar dolarlık inşaat projesi gerçekleştiren Türk müteahhitler de zorda. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, "Şantiyelere baskın düzenlemeye başladılar. Orada iş yapan müteahhitler ciddi sıkıntılar yaşıyor. İşlem yapılan her noktada zorluk çıkarıyorlar. Bir an önce siyasi otoritenin gerginliğe son vermesini istiyoruz" dedi.

RUSYA'DAKİ TÜRKLERE UYARI
Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'nin sosyal medya hesabından yapılan duyurularda, Rusya'daki Türk vatandaşlarından pasaport ve diğer belgelerini yanlarında bulundurmaları, vize ve izinlerini kontrol etmeleri istendi. "Rusya'daki kurallara ve Rus makamlarının uyarılarına titizlikle riayet edilmesi" hatırlatılan duyuruda, Rus mevzuatı uyarınca resmi temaslarda bulunmak için Rusya'ya seyahat eden Türk vatandaşlarının, ülkeye girişte doldurdukları seyahat belgelerinin ülkeye geliş amacıyla uyumlu olması gerektiği kaydedildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Stalin dönemi gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz