Tüp Bebek Tedavisi Can Yakar mı?

Tüp bebek tedavisi günümüzde en etkili ve en başarılı yardımcı üreme yöntemidir.

Giriş Tarihi: 2.12.2015 11:49 Güncelleme Tarihi: 2.12.2015 15:32
Tüp Bebek Tedavisi Can Yakar mı?
Tüp Bebek Tedavisi Can Yakar mı?

Tüp bebek tedavisi günümüzde en etkili ve en başarılı yardımcı üreme yöntemidir. Gelişen teknolojik altyapı sayesinde başarı oranları her geçen gün artmaktadır. Bu yöntem, hasta dostu bir tedavi biçimidir. Bu sayede anne ya da baba adayı tedavinin hiçbir aşamasında ağrı ya da acı duymaz. Tüp bebek tedavisinin fiziksel olarak bir zorluğu bulunmamaktadır. Ancak çiftler psikolojik olarak zorlanabilmektedir. Bu sebeple de profesyonel yardım almak tedavinin daha kolay tamamlanmasını sağlayabilir.

Tüp bebek tedavisinde yan etki riski oldukça azdır. Ortaya çıkabilecek yan etkilerin tedavi süresi ise oldukça kısadır. Yumurta toplama ya da embriyo transferi gibi aşamalarda ise anne adayı herhangi bir ağrı ya da acı duymamaktadır. Bknz: Tüp Bebek Tedavisi can yakar mı?

Tüp bebek tedavisinde anestezi uygulanır mı?

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama aşamasında lokal anestezi uygulanmaktadır. Dileyen anne adayları genel anestezi de uygulanmasını talep edebilir ancak lokal anestezi bu kısa işlem için yeterli olmaktadır. Bu aşamada anestezi kullanılmaması durumunda anne adayının canı yanabilir. Ancak lokal anestezi ile bu durum tamamen engelleniştir. Tüp bebek tedavisinin ilk dönemlerinde anestezi kullanılmadığı için anne adaylarının canı yanmaktaydı. Tüp bebek işlemlerindeki acı ya da ağrı korkusu da bu sebeple mevcuttur. Ancak günümüzde böyle bir durum söz konusu değildir.

Yumurta toplama işlemine ne zaman geçilir?

Yumurtalıkların uyarılması ve yumurtaların yeterli olgunluğa erişmesinin ardından yumurtaların toplanma aşamasına geçilir. Bu aşamada vajinal ultrasonografi kullanılmaktadır. Lokal anestezi altında, özel aletler ve iğne aracığılı ile yumurta toplama aşaması tamamlanır. Toplanan yumurtalar streril tüplerde depolanır ve laboratuvara gönderilir. Uzman ellerde uygulanan bu işlem herhangi bir yan etkiye yol açmaz.

Yumurta toplama işleminde acı ya da ağrı duyar mıyım?

Tüp bebek tedavisi sırasında yumurtaların uyarılması için ilaç tedavisine başlanır. Bu aşamadan sonra ise vajinal ultrasonografiye başvurulur. Yumurtalar toplandıktan sonra ise laboratuvara gönderilir.

Yumurta toplama aşaması 30 dakikada tamamlanan bir işlemdir. Bu işlemin deneyimli kişiler tarafından uygulanması gerekmektedir. Bu sayede herhangi bir yan etki olmayacaktır. İşlem bittikten sonra anne adayı hafif bir ağrı duyabilir. Ancak bu ağrı doktorun önerdiği ilaçlarla tölare edilebilecek bir ağrıdır.

İlandır.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüp Bebek Tedavisi Can Yakar mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz