'İftiralar devam ederse ilişkileri düzeltmek zor'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Lavrov'a "Orantısız tepkilere son verin. Karalama kampanyası kabul edilemez" derken, Rus tarafı masaya "tazminat, özür ve sınır kapatılması" talepleriyle geldi

Giriş Tarihi: 4.12.2015 09:47 Güncelleme Tarihi: 4.12.2015 09:59
'İftiralar devam ederse ilişkileri düzeltmek zor'

Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından, Ankara-Moskova hattında ilk yüz yüze görüşme dün yapıldı. AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında Belgrad'a gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov Belgrad'da bir araya geldi.

MOSKOVA'DAN ÜÇ TALEP
SABAH'ın edindiği bilgilere göre, 40 dakika süren görüşmede Rus tarafı masaya bir takım taleplerle geldi. Moskova'nın taleplerinin Türkiye'nin uçak düşürülmesi hadisesi için özür dilemesi, pilotlar için tazminat ödemesi ve Suriye sınırını kapatması şeklinde sıralandığı öğrenildi. Görüşme öncesi değerlendirmelerde bulunan diplomatik kaynaklar, Rusya'nın elindeki her şeyi Türkiye'yi bu koşulları kabul etmesi için kullanacağını ve Türkiye'nin buna hazırlıklı olduğunu belirtti. Kaynaklar, Rusya'nın sert mesajlar vermeye devam ederek, Ankara'nın dayanamayacağı ve bu konularda taviz vereceği beklentisi içinde olduğunu ifade etti.


"ORANTISIZ TEPKİLER"
Görüşme Ankara'nın beklediği çerçevede geçerken, Çavuşoğlu Rus tarafına bir kez daha "Özür dilenmesi söz konusu değil, Türkiye yaptığı eylemde haklıdır" dedi. Rusya ile ilişkilerin devam etmesine, diplomatik uslubun korunmasına önem verildiğini belirten Çavuşoğlu, olayın ikili ilişkiler ve soğukkanlı diplomasi çerçevesinde ele alınması gerektiğini kaydetti. Son günlerde Ankara'nın yaptığı tansiyonun düşürülmesi çağrılarına Moskova'nın kulak tıkadığını hatırlatan Çavuşoğlu "Orantısız tepkilere son verin. Sahte belgelerle Türkiye'ye yönelik karalama kampanyası kabul edilir değil. Krizi tırmandıran taraf biz değiliz. Ancak, itham ve iftiralarınız bu şekilde devam ederse ilişkiler tamir edilmesi zor bir noktaya gelecek" uyarısında bulundu.


ÇAVUŞOĞLU: ŞU ANDA BİR YAPTIRIM KARARIMIZ YOK AMA ÖMÜR BOYU BÖYLE GİTMEZDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lavrov'la görüştükten sonra şu mesajları verdi:

RUSYA TEŞEKKÜR ETTİ: Görüşme iki ülkeye yakışır bir olgunlukta geçti. Her iki tarafı da üzen bu olaydan dolayı da üzüntümüzü dile getirdik.Teslim ettiğimiz pilot için de başsağlığı diledik. Kendisi de yardımlarımız için teşekkür etti. Netice itibariyle toplantı diyalog kanallarının açık olması bakımından önemli.

TIRMANMA İSTEMİYORUZ: İki taraf da gerilimi tırmandırmayı istemiyor. İlişkileri tekrar düzeltmek istiyor. Bu farklılıkları da giderme arzusundayız Türkiye olarak. Eminim duygusallık geçtikten sonra aklıselim kazanır.

MESNETSİZ İDDİALAR BİTMELİ: Bugüne kadar Rusya'nın bize karşı aldığı kararlara da karşılık vermedik. Fakat sonsuza kadar böyle gitmez. Temennimiz Rusya'nın mesnetsiz iddialardan ve suçlamalardan her şeyden önce vazgeçmesi. Sıcağı sıcağına aldığı bu kararları da gözden geçirmesi. Tabi ki Rusya bunları sürdürürse, biz de şuanda her ne kadar hiçbir adım atmadıysak, karar almadıysak da sürekli böyle gidemez. Bu mesajı veriyoruz. Ama şuanda Rusya'ya karşı aldığımız bir karar yok. Öngördüğümüz bir karar yok. Biz sabırla ilişkilerin tekrar düzelmesini bekliyoruz. Ama ömür boyu da böyle gitmeyeceğini bilmemiz lazım.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
'İftiralar devam ederse ilişkileri düzeltmek zor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz