"Putin, domatesle başarısızlığını örtüyor"

İngiltere'de yayınlanan Guardian gazetesinin başyazısında Rusya'nın Türkiye'ye yönelik eleştirileri ve tehditlerinin ardında, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kendi başarısızlıklarının üzerini örtme çabası yattığı ifade edildi. Yazıda Rusya'nın Suriye'deki tabloyu dönüştürmeyi hedeflediğini ancak bölgede sadece hatalarına yeni hatalar eklediği belirtildi.

Giriş Tarihi: 4.12.2015 14:05
Putin, domatesle başarısızlığını örtüyor

Rusya ile Türkiye arasındaki uçak krizine dair yeni gelişmeler yaşanırken, dünya medyası da olayla yakından ilgileniyor. İngiltere'de yayın yapan Guardian gazetesinde yer alan baş yazıda, Putin'in ulusa sesleniş konuşması yorumlandı ve Rusya yönetiminin Ortadoğu'da başarısız olduğu belirtildi. Putin'in "Domates ile kalmayacağız" sözleri de hatırlatılan yazıda, yakın zamanda Kırım ve Ukrayna'da yaşananlara dikkat çekilerek, "Tüm dünyayı tedirgin eden bir lider için garip bir performanstı" denildi.

Yazının ilgili kısmı şöyle:


"Başkan Putin Perşembe günkü ulusa sesleniş konuşmasının büyük kısmını Türkiye'nin Rus jetini düşürdüğü için pişman olacağını söyleyerek ve Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığına dair asılsız ithamlarına yer verdi.

Putin hışımla 'Sadece domates ithalatının yasaklanmasıyla kalmayacağız. Gelecekte daha ciddi bedeller olacak' diyordu.

Putin'in konuşması, Kırım'ı ilhak eden, Ukrayna'ya asker yollayan ve Suriye'de hava operasyonları düzenleyerek tüm dünyayı tedirgin eden bir lider için garip bir performanstı.

Kremlin'deki dinleyiciler başlarını sallarken, Putin konuşmasında büyük resimden fazla bahsetmedi.

Putin kuşkusuz Türkiye'ye yönelttiği sert eleştirilere halktan milliyetçi bir destek bekliyor ve kuşkusuz aradığı desteği de alacak.

Ancak Perşembe günü Moskova'dan Ukrayna ya da Suriye'deki adımların nasıl geliştiğine dair yanıt bekleyen Ruslar vardıysa, sorularına yanıt bulamadılar. Çünkü şu ana kadar bu iki girişimin maliyeti, elde edilen kazançların çok üzerinde.

1992 yılından bu yana Rusya-Türkiye ilişkileri olumlu yönde ilerliyordu. BaşbakanDimitri Medvedev'in Türkiye'yle ilişkilerin geliştirilmesindeki rolü de oldukça büyüktü.

HATALARINA HATA EKLİYOR


Türkiye'nin verdiği reaksiyon hakkında ne düşünürsek düşünelim, Türkiye'nin Suriye'deki etnik akrabalarını bombalamak akıllıca bir hareket olmadı.

Rusya Suriye'deki tabloyu dönüştürmeyi hedefliyordu. Ancak sadece hatalarına yeni hatalar eklemiş oldu.

Rusların gözünde Suriye macerası, kendi vatandaşları için de bir trajediye dönüştü ve tatilcilerle dolu bir yolcu uçağı bombalandı.
Gerekçeleri haklı ya da haksız olsun, başka bir ülkede askeri müdahale gerçekleştirmenin bedeli oluyor. Bu tür girişimlerden önce sağlıklı bir tartışma gerekiyor; İngiltere'de olduğu gibi.

Rusya'da konu hiç tartışılmadı. Rusya hem Ukrayna'da hem de Suriye'de hala çözüme katkı koyabilir. Batılı ülkeler de bu iki devasa başarısızlıkta pay sahibi. Ancak çözümü birlikte bulacaksak daha ılımlı ve daha az kavgacı bir Rusya'ya ihtiyacımız var."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
"Putin, domatesle başarısızlığını örtüyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz