Davutoğlu'ndan flaş Musul açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu Türk-İş Genel Kurulu'nda konuştu. Davutoğlu Musul'a yapılan operasyonla ilgili, "Musul'daki rutin rotasyon faaliyetini yanlış yorumlayanlar planlı bir provokasyon içindedir. Askerlerimiz eğitim vermek ve bölgenin korunması için rutin bir faaliyet yapmaktadır" dedi.

Giriş Tarihi: 5.12.2015 16:23
Davutoğlu'ndan flaş Musul açıklaması

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Milletimiz 1 Kasım'da yeniden istikrar dedi ve gelir gelmez iş başına geçtik. AK Parti kuruluşundan itibaren insan odaklı olmuştur, biz daima insan dedik. Daha fazla demokrasi, adalet için çalıştık. Türkiye ilerledi, büyüdü. Şimdi insan odaklı politikalarımızı daha da derinleştirmenin vakti geldi.

13 senede Türkiye'yi bambaşka taşıdık ve şimdi daha da ileriye taşıyacağız. Zorluklar eskisinden daha fazla ama bizim hedeflerimiz hiçbir zaman küçülmez. Türkiye yeni kapıları, yeni ufukları açacak güce sahiptir. Kıdem tazminatı ve diğer konularda olmak üzere her konuyu sizlerle istişare edeceğiz. Büyüyen pastanın daha adil ve kardeşçe paylaşılmasını sağlayacağız.

"DARBE ANAYASALARINI YÜRÜRLÜKTEN KALDIRACAĞIZ"

İnşallah darbe anayasalarını yürürlükten kaldıracağız. Küresel kriz sonrasında da dünyada istihdamı en hızlı artıran ülkelerden biri olduk. Son 13 yılda iş gücümüz 8 milyon 544 bin kişi arttı. İstihdamda 7 milyon artış oldu.

"DOĞRU EKONOMİK POLİTİKALARLA KAYITDIŞILIĞI AZALTTIK"

Avrupa Birliği'ne uygun iş kanunları hayata geçirdik, 1 Mayıs'ı bayram yaptık, sendikalar ve toplu iş sözleşmesini hayata geçirdik, darbe yasalarını kaldırdık inşallah darbe anayasalarını da kaldıracağız. İstihdam 7 milyon, işsizliği 8 milyon küsürde kaldırdık. Sadece geçen yıl 1,4 milyon istihdam oluşturuldu. Doğru ekonomik politikalarla kayıtdışılığı azalttık. Asgari ücret 184 liraydı, yüzde 383 artışla, 1000 lira yaptık, şimdi de 1300 liraya çıkarıyoruz. Taşeronların özlük haklarına yönelik çalışmalar yaptık, iş sağlığı yönünde çalışmalar yaptık. Genel sağlık sigortasını hayata geçirdik.

"İŞİN ZORLUĞUNA GÖRE ASGARİ ÜCRET ARTACAK"

Sağlık karnesi ve vizite uygulamasına son verdik. Her zaman geleceğe dair yeni hedeflerimiz var. İşçilerimize de kulak verdik.İşçilerimizin emekçilerimizin sesini hissettik. Asgari ücret 1300 olacak, işin zorluğuna göre asgari ücret artacak.İlk kez işe başlayan gençlerimizin maaşını ödeyeceğiz. Türk-İş'te onlar da yer alacak. Asgari ücret ve emekliler için 240 lira taksitle ev sahibi yapacağız. Genç çiftçilerimize 30 bin TL'ye kadar destek vereceğiz.

"TÜRKİYE EKONOMİSİ, SİYASETİ GÜÇLÜ"

AB Türkiye zirvesinde çok önemli kararlarla yeni ufuklara ilerliyor. 1960'lı yıllarda yola çıktı ya emekçilerimiz, o yiğit emekçiler onların gittiği Avrupa'ya başınız dik iş aramaya değil, iş kurmaya gideceksiniz. Türkiye'nin ekonomisi, siyaseti güçlü, AB liderleri artık diyorlar ki Türk insanı iş aramak için gitmez. Bir daha kimse Türk insanının başka ülkelerde iş bulmaya zorlamayacak. Avrupa'dan insanlar artık Türkiye'ye bakacak.

"RUSYA'YI UYARDIK, ANLAMADILAR"

Türkiye'nin hava sahası ve sınırları kutsaldır. Bunları korumak bizim için hem haktır, hem görevdir. Günlerdir Rusya tarafından ağır ithamlarla eleştiriliyoruz. Ben buradan başta Putin olmak üzere Rus siyasetçilere sormak istiyorum; Türkiye, Rusya sınırını ihlal etseydi onların tavrı nasıl olurdu? Türkiye-Suriye sınırı, Türkiye-Rusya sınırı değildir. Türkmenleri, Türkiye sınırını kullanarak vurmak istediler, biz defalarca uyardık ancak anlamadılar, anlamak istemediler. Ben Rusya halkına sesleniyorum; bizi anlayın, aldığımız her tedbir Türkiye'yi korumak içindir. Suriye sınırında kaçan siviller, Moskova'ya gitmiyor, Türkiye'ye geliyor. Tek bir DAEŞ unsuru olmayan Bayırbucak'ı bombalayıp, üstelik bizim sınırımızı ihlal ettiler.

MUSUL'A YAPILAN OPERASYON

Musul'daki rutin rotasyon faaliyetini yanlış yorumlayanlar planlı bir provokasyon içindedir

Askerlerimiz eğitim vermek ve bölgenin korunması için rutin bir faaliyet yapmaktadır

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan flaş Musul açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz