Azerbaycan enerji nakliyesinde yüzde 40 indirim yaptı

Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesinin ardından Rusya doğalgazı kesebileceğine dair tehditler savuruyordu, Azerbaycan devreye girdi.

Giriş Tarihi: 7.12.2015 11:17 Güncelleme Tarihi: 7.12.2015 11:42
Azerbaycan enerji nakliyesinde yüzde 40 indirim yaptı

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş enerji nakliyesi konusunda Azerbaycan'ın Rusya krizinden sonra Türkiye'ye yüzde 40 indirim yaptığını açıklayarak Azerbaycan'ın dostluğunu ve gardaşlığını krizin başından beri gösterdiğini söyledi.

DOSTLUĞUNU VE GARDAŞLIĞINI GÖSTERDİ

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, "Azerbaycan dostluğunu ve gardaşlığını kriz çıktığı andan itibaren gösterdi. Bizim TIR'larımız ile ilgili Rusya bütün engelleri koyunca Azarbaycan ile yapılan istişareler sonucunda 300 TIR'ımızın önüne eskort takarak geçmesini sağladı. Buradan Sayın Aliyev'e de teşekkürlerimizi sunuyorum" diyerek şu şekilde konuştu:

YÜZDE 40 İNDİRİM YAPILDI
Bakan Elitaş, Azerbaycan'a yaptıkları ziyarette Türkiye-Azerbaycan transit geçişleriyle ilgili gelişme sağlandığını da belirterek, "Çok yüksek nakliye ücretleri varmış, bu nakliye bedellerinde yüzde 40 indirim yapıldı. Türkiye-Azerbaycan nakliye bedellerinin toplamında yüzde 40 indirim. O da en yakın zamanda uygulanacak. Vize ile ilgili problemler vardı, onlar da düzelecek. Geçiş ücretlerinin yüzde 40'ı bu haftadan itibaren başlayacak diye tahmin ediyorum. Azerbaycan ile aramızdaki tercihli ticaret anlaşması Sayın Başbakanımızın isteği ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla inşallah hızlandırılacak" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Azerbaycan enerji nakliyesinde yüzde 40 indirim yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz