Bu petrol Putin’i düşürür

Petrol fiyatlarını artırmak için Suriye’de operasyona başlayan Rusya Devlet Başkanı Putin’e OPEC’in kararı tokat gibi patladı. OPEC’in üretimi artırma kararının petrol fiyatalarını daha da düşüreceğini belirten uzmanlar, Rusya ekonomisinin alarm verdiğine dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 8.12.2015 11:08
Bu petrol Putin’i düşürür

Rusya, Türkiye'ye karşı ekonomisini zora sokacak, enflasyonu artıracak yaptırımları gündeme getirirken, bir darbe de petrol fiyatlarından aldı. Petrol fiyatlarının 105 doların altında olduğu her gün zarar yazan ve petrol fiyatlarını yukarı çekmek için Suriye'de operasyonlara başlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e kötü haber Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nden (OPEC) geldi. Uzun süreden bu yana petrol fiyatlarının yükselmesi için petrol arzını kısması yönünde baskı yapılan OPEC, cuma günü yaptığı toplantıda sürpriz bir adımla üretimi daha da artırma kararı aldı. OPEC, 30 milyon varil olan günlük üretim üst sınırını 1.5 milyon varil yükseltecek. OPEC'in günlük üretim üst sınırını 31.5 milyon varile yükseltmesi, 42 dolar bandındaki petrol varil fiyatını daha da düşüreceği beklentisini artırırken,uzmanlar şimdiden 20 dolar seviyelerini açık açık konuşmaya başladı. Bu beklentiler hemen Rusya parasını vurdu. Ruble, OPEC kararı sonrası dün 69.30 ile son üç ayın en düşük seviyesine geriledi.

ELİ ZAYIFLIYOR
Uzmanlar, OPEC'in üretimi kesmediği takdirde, Rusya gibi ekonomisi petrol ve doğalgaza bağlı olan ülkeler için mevcut petrol fiyatlarının sürdürülemez olduğunu belirtiyor. Petrol varil fiyatında aşağı yönde hareketlenme özellikle ihracatının yüzde 50'si gaz ve petrole bağlı olan Rus ekonomisine büyük darbe vurmaya devam edeceği şeklinde yorumlanıyor. Jeopolitik sorunlar nedeniyle Batı ve Türkiye ile gerginliği tırmandıran Rusya, bütçesini karşılaması için 105 dolar olması gereken petrol varil fiyatının çok altında seyreden bu fiyatlarla geçtiğimiz yıllara göre eli oldukça güçsüz bir pozisyonda. Yüksek petrol ve gaz fiyatlarının dünya piyasasında hakim olduğu yıllarda bunun tadını çıkaran Rusya, artık bütçe dengelerinde ciddi sorunlarla karşılaşıyor. Ukrayna krizi nedeniyle Batı ambargolarına göre çok daha yıkıcı bir etkisi olan düşük petrol fiyatları, Rusya'nın sadece enerji sektörünü değil bütün ekonomisini etkilemesi söz konusu. Petrol fiyatlarında her 1 dolarlık düşüşün Rusya için yıllık vergi maliyeti 1.4 milyar dolarlık bir kayıp anlamına gelirken ruble şimdiden dolar karşısında eriyor.RUS HAVALİMANLARI YÜZDE 20 BOŞALDI

Rusya'nın Türkiye'ye charter uçuşlarını durdurması, Ukrayna ve Mısır'a olan uçuşları da iptal etmesi Rus havacılık sektörünü etkiliyor. Moskova'daki havalimanları, bu üç ülkeye yapılan uçuş yasakları nedeniyle yıllık 74 milyon dolar zarara uğrayacak. Rus basının yer verdiği bu tarz haberlerde havalimanı yoğunluğunun yaklaşık yüzde 20 oranında azaldığı belirtildi.

BAŞA BAŞ NOKTASINI ÇOKTAN GEÇTİ

Fiyat noktasında, petrol ihraç eden her ülkenin 'en son kabul fiyatı' denilen başa baş noktası (break even point) var. Ülkelerin bu oranlarına bakıldığında Rusya için petrolün 105 dolarda olması gerekiyor. Petrol fiyatının 40 dolar civarında seyretmesi Rusya'nın enflasyon, bütçe açığı ve durgunlukla karşı karşıya kalmasını sağlayacak.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu petrol Putin’i düşürür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz