Türk TIR'ına ayrı gümrük hattı

Başbakan Davutoğlu, Rusya'ya karşı mütekabiliyet listesini açıklayacak. Rus mallarına sıkı denetim, Türk üreticisine vergi ve hibe desteği ile Türk TIR'larına ayrı gümrük hattı düşünülüyor

Giriş Tarihi: 8.12.2015 11:12 Güncelleme Tarihi: 8.12.2015 11:38
Türk TIR'ına ayrı gümrük hattı

Ankara, Rusya'nın Türkiye'ye uygulamaya başladığı ekonomik yaptırımlara karşı harekete geçiyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, üreticinin zararını karşılayacak birtakım tedbirleri kamuoyuna duyuracak. Edinilen bilgiye göre, Türkiye'nin alacağı tedbirler, öncelikle Türk ihracatçısının zararını karşılamaya dönük olacak. Rusya'nın tavrına göre, karşı önlemler dizisi de devreye girecek. Dün önce Başbakanlık'ta, ardından da Bakanlar Kurulu'nda ele alınan tedbirlerin çerçevesi şöyle:

RUS MALINA SIKI DENETİM
Rus gümrüğünde tutulan ve ülkeye sokulmayan yaş sebze ve meyvelerin Türkiye'ye iadesi istenecek. Bu ürünlerin nerelerde değerlendirilebileceğine ise sektör temsilcileriyle birlikte karar verilecek. Rusya, Türk mallarını gümrükte tutarak krizi tırmandırırken, Ankara konuya çözüm odaklı yaklaşıyor. Rus mallarını Türkiye'ye sokmamak yerine, gümrükte sıkı denetime tabi tutulması düşünülüyor. Rusya ticari yaptırımlar noktasında yeni adımlar atmaya kalkarsa, gübre, yem ve ayçiçeğinin Rusya yerine başka ülkelerden alınması gündeme gelecek. Beyaz ette yaşanabilecek olası sıkıntının da Irak pazarı ile aşılması hedefleniyor.

VERGİ VE HİBE DESTEĞİ
Malları elinde kalan Türk üreticilerin alternatif pazarlar bulmasına yardımcı olunacak. Vergi yükü hafifletilecek. Meyve ve sebzelerin işlenmesi, pazarlanması sürecinde hibe desteği verilecek. Bozulma riski bulunan meyve-sebze gibi ürünleri taşıyan TIR'ların hızlı bir şekilde ülkeye girişçıkış yapabilmesi için gümrüklerde ayrı bir hat açılacak.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk TIR'ına ayrı gümrük hattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz