Türkiye'nin Musul'da ne işi var?

Giriş Tarihi: 8.12.2015 10:59 Güncelleme Tarihi: 8.12.2015 11:31
Türkiye'nin Musul'da ne işi var?

Musul, sadece "Irak toprağı" yahut Irak'ın bir parçası değildir. Milli Misak çerçevesinde "yurt toprağı" sayılan bir yerdir... Ki, Misak-ı Milli hâlâ geçerliliği olan bir karardır...
Kararı son Osmanlı Meclisi almıştır. Cumhuriyet Meclisi onaylamıştır.
Bu demek değildir ki, "Musul'u ilhak edelim, sınırlarımızı genişletelim..." Sadece durumu (yani Musul'un bizim için ifade ettiği anlamı) bilelim.
İkincisi, "yurtta sulh, cihanda sulh", konjonktür icabı söylenmiş bir sözdür. Kutsiyeti olmadığı gibi, vahiy değeri de yoktur. Hoş ama aynı oranda boş bir sözdür... Ayrıca, "kimsenin toprağında gözümüz yok" anlamına da gelmemektedir. Bir taahhüdü (bir sözü) içerseydi, bizzat Mustafa Kemal Paşa "Gerekirse Hatay'a gider, çete reisi olarak savaşırım" demezdi, Hatay'ı yurt topraklarına katmazdı... Demek ki, döneminde "hoş" karşılanan bir söz, icabı halinde "boş" bir söze dönüşebilirmiş.
Evet, kimsenin toprağında gözümüz yok... Diyelim ki bu husus Lozan'da hükme bağlandı. O zaman "Kıbrıs'ta ne işiniz vardı?" diye sormazlar mı adama?
Elbette Kıbrıs topraklarında gözümüz yok... "Kıbrıs Barış Harekâtı"nı "işgal" olarak yorumlayan sosyalist arkadaşlar "savunma zaruretini" anlayamamışlardı; "Türk ordusu adadan çekil" şeklinde nümayiş yapmışlardı.
Şimdi de, "Ne işiniz var Musul'da?" diyorlar.
Doğru soruyu hiçbir zaman sormuyorlar:
Rusya'nın ne işi var oralarda? Amerika'nın ne işi var? DAİŞ'in ne işi var? İran'ın ne işi var?
Musul'dayız...
Çünkü ülkenin güvenliği önce Musul'u arındırmaktan, sonra da Peşmerge'yle kurulacak sağlam ittifaktan geçiyor.

Ahmet Kekeç/Star

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin Musul'da ne işi var?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz