BOTAŞ: Endişe edilecek bir şey yok

İran'dan alınan doğalgaz miktarında dün gece yaşanan yüzde 50’lik azalma normale döndü. BOTAŞ, bu sabah itibarıyla İran'dan alınan gaz miktarının kademeli olarak arttığını ve normal değerlere yaklaştığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 9.12.2015 15:07
BOTAŞ: Endişe edilecek bir şey yok

Şirketin açıklamasında "Endişe edilecek bir durum söz konusu değil" denildi. İranlı yetkililerle görüşme yapıldığı belirtilen açıklamada, durumun çetin kış şartları nedeniyle İran'ın artan doğalgaz tüketimi ve teknik sebeplerden dolayı oluştuğu ve bu ülkenin en kısa sürede normal gaz sevkıyatı için gerekli çalışmaları gerçekleştirdiği kaydedildi.

KRİZ DURUMU YOK

Uzmanlar, günde yaklaşık 28 milyon metreküp gazın geldiği İran'dan önceki gün gaz akışının yarıya indirilerek 13-14 milyon metreküp seviyelerine düşmesini değerlendirirken, İran'ın Türkiye'ye gönderdiği günlük doğalgaz miktarını yüzde 50'ye varan oranda azaltmasının olağanüstü bir durum olmadığını, bunun her yıl yaşandığını belirtti. İran'da geçen hafta 13-15 derece olan hava sıcaklıklarının bu hafta 6-7 derecelere düştüğünü kaydeden uzmanlar, hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle İran'ın Türkiye'ye gönderdiği doğalgazda azalma olduğunu söyledi.

AZALMA RUTİN

İran'dan alınan doğalgazda her yıl kış döneminde rutin olarak azalma yaşandığını ifade eden uzmanlar, yapılan kontrata göre gaz akışının kesilemeyeceğini dile getirdi. İran'ın kendi iç sisteminde de günlük tüketiminin arttığını vurgulayan uzmanlar, Türkiye'nin iki çeşit yaptırım hakkı bulunduğunu, bunlardan birinin tahkime gitmek, diğerinin de yüzde 8'lik gaz bedeline karşı gelen ceza uygulaması olduğunu söyledi. Uzmanlar, Türkiye'nin İran'la halihazırda devam eden tahkim sürecinde sadece fiyat konusunda değil, eksik teslimat konusunun da incelendiğini belirtti.

TÜKETİM GÜNLÜK 140 MİLYON METREKÜP

Türkiye'nin 2014'de doğalgaz tüketimi 49.2 milyar metreküptü. Doğalgaz ithalatında İran'ın payı 6 milyar metreküple yüzde 18 düzeyinde bulunuyor. Türkiye'nin günlük ortalama doğalgaz tüketimi 140 milyon metreküp seviyelerinde bulunuyor ancak bu rakam kış aylarında 200 milyon metreküpü aşabiliyor.

İRAN: NORMALE DÖNDÜ

İran Milli Gaz Şirketi de İran'ın Türkiye'ye ihraç ettiği doğalgazı kısmadığını Türkiye'den kaynaklanan teknik bir arıza nedeniyle kısa süreliğine gaz akışında düşüş yaşandığını kaydetti. Milli Gaz Şirketi yetkililerinden Menuçehr Tahiri, yarı resmi Mehr ajansına yaptığı açıklamada, Türkiye'deki gaz alım tesislerindeki turbo kompresörlerin birinde pazartesi saat 16'da meydana gelen arıza nedeniyle İran'dan Türkiye'ye ihraç edilen doğalgaz miktarında düşüş yaşandığını kaydetti. Teknik arızanın giderildiğini söyleyen yetkili, doğalgaz akışının günlük 30 milyon metreküp olan normal seviyesine geri döndüğünü ifade etti.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
BOTAŞ: Endişe edilecek bir şey yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz