CHP'ye 'aşiretçi ve mezhepçi' suçlaması

İzmir'de CHP'den istifa eden Doç. Dr. Oktay Gökdemir, modern olduğu varsayılan eski partisinde işlerin, bunun tam aksine feodal döneme ait değerlerle yürüdüğünü söyledi

Giriş Tarihi: 9.12.2015 10:42
CHP'ye 'aşiretçi ve mezhepçi' suçlaması

Bir dönem İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi'nin müdürlüğünü yürüten, son yerel seçimlerde, Buca Belediyesi'nin başkanlığı için aday adayı olduğu CHP'den istifa eden Doç. Dr. Oktay Gökdemir, eski partisinde feodal döneme ait değerlerin hakim olduğunu söyledi. Egeli Sabah'a özel açıklamalarda bulunan Gökdemir, CHP'de iktidarı düşünmeyen bir takım çevrelerin parti içinde iktidara gelebilmek için her türlü manipülasyonu denediğini savundu. CHP'de "mezhepçilik, hemşehricilik ve aşiretçilik" yapıldığını dile getiren Gökdemir, "Bunların hepsi feodal döneme ait değerler. Biz modern dönemde yaşıyoruz. Siyasi partiler modern dönemin yapılarıdır, unsurlarıdır. İlişkiler yurttaşlık ilişkisi üzerine kurulur. Yurttaşlar özgür iradeleriyle giderler, siyasi partiye üye olurlar. Oradaki kendi ideolojileri doğrultusunda siyaset yaparlar. Ama maalesef özellikle metropol kentlerde bu tür ilişkiler Cumhuriyet Halk Partisi'ni sarmış sarmalamış. Mezhepçiliğin yanında aşiretçilik, hemşehricilik gibi feodal bağlarla siyaset yapılıyor. Yüzyıllar öncesinde kalması gereken şeyler yeniden getirilmiş siyasetin göbeğine taşınmış. Kayırmacılık, akrabacılık, bu tür ilişkiler siyasi partide asla olmaması gereken şeyler. Ama maalesef bunlar olmuş. Genel seçimde HDP'ye oy veren birçok kişi mahalle delegesi, kongre delegesi. Böyle bir şey olabilir mi?" dedi.

72 KİŞİYİ İŞE ALDILAR
Gökdemir, CHP'li belediyelerin de bu ortamın oluşmasına imkan tanıdığını ifade ederek, "Sadece Buca'da değil, İzmir'in diğer ilçelerinde de benzer şeyler yaşanıyor. CHP'nin en fazla oy aldığı Karşıyaka'daki ilçe kongresinde salon bile dolmadı. İnsanlarda umut ve heyecan bırakmadılar" diye konuştu. Buca Belediyesi'nin CHP Buca İlçe Kongresi'nde delegelerden ve yakınlarından 72 kişiyi işe alarak seçim sonucunu direk etkilediğini söyleyen Gökdemir, "Delegenin delege olmaktaki amacı da bir işe girmek. Bunlar taşeron üzerinden işe alınıyorlar. Böyle partiye zarar veriyorlar. Geçmişte yaşandı. Bu arkadaşlar işe alındıktan 3 ay sonra çıkartılıyorlar. Sonra gelip 'Bize işe alıp, sonra da işten çıkarttınız' diye partiye yükleniyorlar" diye konuştu.

BİAT KÜLTÜRÜ VAR
Yapısal sorunları dile getirince dışlandıklarını anlatan Gökdemir, "Adımız muhalife çıktı. Arkadaşlar neyin iktidarı da biz neyin muhalifiyiz anlamış değiliz. Sol kültürün özünde eleştiri var. Bu eleştiri kültürünü de ortadan kaldırmışlar. Biat kültürü içinde her şeye onay verilmesini istiyorlar. İlçe belediyeleri de dahil bu tür bozukluklara sürekli onay veriyorlar. Amaç burada ülkede iktidar olmak değil. Genel olarak parti içi iktidara endekslenmiş bir takım yapılar bize rahatsızlık veriyor. Ben zaten yakınımdaki arkadaşlarıma ilçe kongresi öncesinde istifa edeceğimi söylemiştim. Boşuna enerji harcıyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'ye 'aşiretçi ve mezhepçi' suçlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz