Hrant Dink iddianamesi kabul edildi

Hrant Dink cinayeti ile ilgili hazırlanan ve Başsavcılıkça iki kez soruşturma savcısına iade edilen iddianame, üçüncü kez gönderilişi ardından Başsavcı Vekili tarafından onaylandı. İddianame ağır ceza mahkemesine gönderildi.

Giriş Tarihi: 9.12.2015 13:16
Hrant Dink iddianamesi kabul edildi

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de Şişli'de uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesine ilişkin açılan ana dava haricinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen ve kamu görevlilerinin ihmaline ilişkin iddiaların araştırıldığı soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı.

Daha önce Başsavcılığa iki kez gönderilen fakat Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'ndan sorumlu Başsavcı Vekili'nce iki kez Savcı Gökalp Kökçü'ye iade edilen iddianame, üzerinde küçük değişiklikler yapıldıktan sonra geçtiğimiz hafta yeniden Başsavcılığa sunulmuştu. Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Başsavcı Vekilliği'nce iddianame onaylanarak mahkemeye gönderildi.

26. ŞÜPHELİ ŞÜKRÜ YILDIZ

Soruşturmayı yürüten Savcı Gökalp Kökçü'nün yeniden Başsavcılığa sunduğu iddianamede, şüpheli sayısı daha önceki iddianamelerin aksine 26 oldu. İddianamede 26. Şüpheli olarak Mülkiye Müfettişi Şükrü Yıldız'ın yer aldığı öğrenildi.

İddianamede, Savcılık ile Başsavcılık arasında tartışmaya konu olan emniyet İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç, İstanbul İstihbarat eski Müdürü Ahmet İlhan Güler ve Trabbzon eski Emniyet Müdürü Reşat Altay'a yönelik suçlamalarda herhangi bir değişiklik yok.. Engin Dinç, Ahmet İlhan Güler ve Reşat Altay hakkında iddianamede, "kasten öldürmenin ihmali davranışla gerçekleşmesi" suçundan 25 yıla kadar hapis talep ediliyor.

BAŞSAVCI İKİ KEZ İADE ETTİ


Savcı Kökçü, çoğu kamu görevlisi 25 şüpheli hakkında hazırladığı iddianameyi, geçtiğimiz ay onaylaması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Oğuz Yöntem'e gönderdi ancak UYAP sisteminde, Hrant Dink cinayeti ana davasına bakan İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne iletilme seçeneğinin olmadığını fark edince de iddianamenin iadesini istedi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da 20 Ekim'de iddianameyi savcısına geri gönderdi.

Savcı Gökalp Gökçü, iddianameyi, İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesi istemi de ekleyerek, 21 Ekim'de tekrar İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın onayına sundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 3 Kasım günü iddianameyi, "sonradan toplanacak delillerin haklarında dava açılan şüphelilerin durumunu değiştirebileceği" ve bazı diğer gerekçelerle Savcı Gökalp Kökçü'ye iade etti. Savcı Kökçü ise geçtiğimiz Cuma günü iddianameyi küçük değişiklikler ile Başsavcılığa gönderdi. İddianame şimdi Ağır Ceza Mahkemesi'nde…

Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü tarafından yürütülen Dink cinayetinde kamu görevlilerinin ihmali olduğu iddialarına yönelik soruşturmada, Muhittin Zenit, Özkan Mumcu ve Ercan Demir "cinayette ihmalleri olduğu", eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek "ihmali davranışla ölüme sebebiyet vermek", cinayetin işlendiği dönemde İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü olan Ali Fuat Yılmazer "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" ve "tasarlayarak öldürmeye yardım etme" suçlarından tutuklu bulunuyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Hrant Dink iddianamesi kabul edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz