Netanyahu: Ankara ile gaz için üst düzey görüşmeler yapıyoruz

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail Parlamentosu Knesset'e bağlı Ekonomik İlişkiler Komitesi'ne dün brifing verdi.

Giriş Tarihi: 9.12.2015 10:46 Güncelleme Tarihi: 9.12.2015 10:46
Netanyahu: Ankara ile gaz için üst düzey görüşmeler yapıyoruz

Parlamento'da hükümetin İsrail'e bölgede yeni gaz alanı açmaya yönelik enerji projesine dair konuşan Netanyahu, Leviathan gaz sahası imtiyazı kapsamında Mısır, Ürdün, Yunanistan, Filistin ve Türkiye'ye gaz ihraç edilebileceğini belirtti.

ALTERNATİF GEREK
Netanyahu ayrıca, bu konuda Ankara ile de üst düzey görüşmelere başlandığını ifade etti. "Enerji güvenliğimizi sağlama almak zorundayız" ifadeleriyle anlaşmayı parlamentoda savunan Netanyahu, İsrail'in tek bir gaz sahasına bağımlı kalmaması için bu projeyi planladıklarını belirtti. Öte yandan İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz de, İsrail'in yeni gaz sahası açma projesine dair Netanyahu'yu doğrulayan açıklamalarda bulundu. Steinitz, Mısır'ın gaz akışını durdurma kararıyla ilgili olarak da, "Bu yüzden doğalgazı ihraç edebileceğimiz bütün rota opsiyonlarını, yani sadece Mısır'ı değil, Ürdün, Yunanistan, Türkiye ve Batı Avrupa ülkelerini de değerlendiriyoruz" yorumunu yaptı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Netanyahu: Ankara ile gaz için üst düzey görüşmeler yapıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz