İtiraf ve özür

Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi öldüren aşırı sağcı NSU terör hücresinin tek sanığı Beate Zschaepe, 2011'de tutuklandığından beri sürdürdüğü suskunluğuna son verdi. Cinayetleri NSU'nun Türkleri korkutmak için işlediğini dolaylı olarak itiraf eden Zschaepe, kurban yakınlarından özür diledi

Giriş Tarihi: 10.12.2015 10:53
İtiraf ve özür

Almanya'da aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresinin 'Nazi Gelin' lakaplı üyesi Beate Zschaepe sonunda sessizliğini bozdu. Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen davanın 249'uncu duruşmasında baş sanık Zschaepe'nin 53 sayfalık ifadesini avukatı okudu. Zschaepe, 2000-2007 arasında işlenen cinayetler ve bombalı saldırılarda yer almadığını, suçların işleneceğine ilişkin önceden bilgisinin olmadığını savundu. Eylemleri gerçekleştiren Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt'ın çeşitli vesilelerle cinayetleri kendisine anlattığını belirten Zschaepe, bu suçların işlendiğini öğrendiğinde 'dili tutulduğunu ve şaşkınlık içinde kaldığını' iddia etti. NSU'nun işlediği ilk cinayet olan Enver Şimşeki cinayetini (9 Ekim 2000) aylar sonra öğrendiğini belirten 40 yaşındaki kadın, Mundlos ve Böhnhardt'ın 2007'de, Alman polisi de 'silahını almak için öldürdüğünü' itiraf etti.

"AHLÂKEN SUÇLUYUM"
Zschaepe; Köln'de 2004'te gerçekleştirilen bombalı saldırıyla ilgili olarak, arkadaşlarının banka soygunu yapmaya gittiğini sandığını ancak döndüklerinde Türklere karşı bir bombalı saldırı gerçekleştirdiklerini anlattıklarını kaydetti. Bunu 'Türk toplumu arasında korku yaymak için yaptıklarını' ifade ettiklerini aktaran Zschaepe, bundan sonra Munslos ve Böhnhardt'a güvenmemeye başladığını ancak onlardan ayrılamadığını dile getirdi. "Bu ikisinin bana değil, benim onlara ihtiyacım vardı" ifadesini kullanan Zschaepe, hapisten korktuğu için polise teslim olmadığını söyledi. "NSU adlı bir terör örgütü üyesi olduğumla ilgili suçlamayı reddediyorum" diyen Zschaepe çocukluğunda alkolik bir annesi olduğu, annesinin kendisiyle ilgilenmediği ve para vermediği için hırsızlıklar yaptığını söyledi. Mundlos ve Böhnhardt'ın kimliklerini 13 yıl komşulara karşı sakladığı yönündeki suçlamayı kabul eden Zschaepe, cinayetlerde suç ortağı olduğu yönündeki suçlamayı reddetti. "10 cinayeti ve iki bombalı saldırıyı engelleyemediğim için kendimi ahlaki olarak suçlu buluyorum" diyen Zschaepe tüm kurbanlardan ve yakınlarından özür dilediğini ifade etti.

10 CİNAYET 14 BANKA SOYGUNU 2 BOMBALI SALDIRI

Aşırı sağcı ve ırkçı bir silahlı örgüt olan NSU, 2001 ile 2007 yılları arasında birçok silahlı ve bombalı eylem düzenledi. Örgütün eylemlerinde sekiz Türk ve Türk sanıldığı için öldürülen bir Yunan vatandaşının yanısıra bir de Alman polis hayatını kaybetti. 2004'te Köln'deki bir bombalı eylem ve 14 banka soygununun NSU tarafından düzenlendiği belirtiliyor. Örgütün bilinen üç üyesinden ikisi Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt 4 Kasım 2011'de bir karavanda ölü bulunmuştu. Olayın bir cinayet-intihar vakası olduğu sanılıyor. NSU'nun bilinen ve hayattaki tek üyesi Beate Zschaepe ise ömür boyu hapisle yargılanıyor.

"YÜZSÜZLÜK"

Dünkü duruşmaya katılan kurbanlardan Mehmet Kubaşık'ın kızı Gamze Kubaşık, özrü yüzsüzlük olarak tanımladı. Gamze Kubaşık, "Sorularımızın hiçbirini cevaplamadı. Bu açıklamasıyla kendini sorumluluktan sıyırıyor. Ben bu ifadenin tek kelimesine inanmıyorum. İfade tam manasıyla bir taktik ve uydurma" dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
İtiraf ve özür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz