Mehmet Şimşek: Büyüme 2016 çok daha iyi olacak

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, üçüncü çeyrekte büyümenin özel sektör talebi öncülüğünde gerçekleştiğini, Türkiye açısından 2016'nın çok daha iyi olacağını belirterek, reformların hayata geçileceğini ve büyüme potansiyelinin artacağını söyledi

Giriş Tarihi: 10.12.2015 11:52 Güncelleme Tarihi: 10.12.2015 11:55
Mehmet Şimşek: Büyüme 2016 çok daha iyi olacak

TÜİK verilerine göre, üçüncü çeyrekte büyüme yüzde 4 ile yüzde 2.8 olan beklentilerin üzerinde geldi.

Büyüme rakamlarını değerlendiren Şimşek, "2015 yılında çok zor bir konjonktürde Türkiye başarılı bir büyüme performansı sergiledi" dedi ve şöyle devam etti:

"Türkiye ekonomisi 2015 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4 ile beklentilerin üzerinde, ilk üç çeyreğinde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3.4 oranında büyümüştür. Yılın üçüncü çeyreğinde büyüme özel sektör talebi öncülüğünde gerçekleşmiştir."

Bu yıl iki seçim nedeniyle oluşan siyasi belirsizliklere, Fed'in faiz artırım beklentisiyle küresel finansal piyasalardaki dalgalanmaya, komşu ülkelerde artan jeopolitik gerginliğe diğer gelişmelere rağmen büyüme oranının yüksek olduğunu vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti:

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE FARK ATTI

"Yüzde 3.5-4 civarında bir büyüme, 2015 yılında Türkiye ekonomisinin Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ekonomilere göre yaklaşık iki kat veya daha hızlı büyümesi demektir.

"2016 yılı ise çok daha iyi olacak; çünkü reformlar hayata geçirilecek ve büyüme potansiyeli artacak. Kasım seçimleri sonrası ülkemizde siyasi görünümün iyileşmesi ve dört yıllık iktidar döneminde reformları hızla uygulamaya koyacak olmamız, orta vadede gelişmiş ülkelerle arayı kapatmaya devam edeceğimizi göstermektedir."

YÜKSEK İSTİHDAM OLUŞTURMAYA DEVAM


Şimşek, Türkiye ekonomisinin yüksek istihdam yaratmaya devam ettiğini ve küresel kriz sonrası dönemde yaklaşık 6.4 milyon kişiye, son bir yılda ise 800,000'in üzerinde yeni istihdam yarattığını belirtti.

Orta-uzun vadede, özellikle genç ve kadınların istihdamına yönelik uygulamalarla yüksek düzeyde iş imkanı oluşturmaya devam edeceklerini ifade eden Şimşek, "Türkiye ekonomisi reformlar ve güçlü temelleriyle gelişmekte olan ülkelerden pozitif yönde ayrışmaktadır. Emtia ihracatçıları düşük piyasa fiyatları sebebiyle yüksek bütçe açığı verirken bu yıl ülkemiz genel devleti dengede, yani sıfır açıkla, kapatacaktır" dedi.

CARİ AÇIK VE ENFLASYONLA MÜCADELEDE YARDIMCI OLACAK

"Önümüzdeki yıllarda da maliye politikasında sıkı duruşa devam edeceğiz" diyen Şimşek, şunları kaydetti:

"Bu, Türkiye'nin iki temel sorunu olan cari açık ve enflasyonla mücadelede yardımcı olacak, uygulamaya koyacağımız ikinci ve üçüncü nesil reformlar için gerekli mali alanı sağlayacaktır. Bu reformlar sayesinde Türkiye'nin küresel rekabet zincirinde yukarı çıkmasını sağlayacağız; sürdürülebilir büyüme oranını artıracağız ve orta vadede cari açığın milli gelire oranını yüzde 3'ün altına indireceğiz."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet Şimşek: Büyüme 2016 çok daha iyi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz