Ankara YHT Garı dünyaya model olacak

Ankara'da Yüksek Hızlı Trenler'in (YHT) kesişme noktası olarak planlanan 235 milyon dolar değerindeki gar mayısta açılıyor. Havalimanı konseptindeki garda 140 odalı otel, ofisler ve 180 mağaza yer alacak

Giriş Tarihi: 12.12.2015 12:24
Ankara YHT Garı dünyaya model olacak

Türkiye'nin ilk havalimanı konseptinde yapılan Yüksek Hızlı Tren (YHT) Ankara garı 235 milyon dolar harcamayla tamamlanarak önümüzdeki yılın mayıs ayında hizmete açılacak. Cengiz Holding- Limak Holding-Kolin İnşaat ortaklığında yap-işlet-devret modeli ile yapımı süren Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı, Türkiye'nin ilk konsept demiryolu ulaşım ve yaşam üssü olarak hizmete girecek. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Ankara YHT Garı'nın tanıtım toplantısında, mayısta açılışını planladıkları garı sadece bir ulaşım istasyonu olarak değil, alışveriş, konaklama, toplantı merkezi ve şehrin en orta yerinde bulunan buluşma noktası olarak planladıklarını kaydetti. Ankara YHT Garı'nın ihalesini 2013'te 19 yıl 7 ay işletme süresi teklif ederek aldıklarını anımsatan Özdemir, projenin yüzde 80'inin tamamlandığını kaydetti. Özdemir, "235 milyon dolarlık yatırımın 170 milyon dolarlık kısmı için Denizbank'tan 15 yıl vadeli kredi aldık. Kalan kısmında da öz kaynak kullandık" dedi.

GÜNLÜK KAPASİTE 100 BİN KİŞİ
Günde yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret edeceği tren garında, 140 odalı otel, 185 perakende alanı ve 2 bin 500 araçlık bir kapalı otopark olacağı bilgisini veren Özdemir, şu anda Ankara, Eskişehir Konya ve İstanbul yüksek hızlı tren seferlerinin yapıldığını, 2016'da bunlara Bursa, İzmir ve Sivas bağlantılarının da ekleneceğini söyledi. Ankara YHT Garı'nda yer alan oteli tamamen kendilerinin döşeyeceğini belirten Özdemir, zincirlerle bu tür görüşmelerin devam ettiğini anlattı. Özdemir, Ankara YHT Garı'nın en modern tren garı olduğunu belirterek, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) da uygulamalarının nasıl olduğunu merak ettiğini söyledi. Söz konusu garı süresinden önce hizmete açacaklarını vurgulayan Özdemir, "3 ortak, bundan sonra yurtiçi ve yurtdışı tren garı ihalelerinde de iddialı olmak istiyoruz" diye konuştu.

NÜKLEERDE DURMA YOK
Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz de toplantıda gazetecilerin Mersin'de inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile ilgili sorularını yanıtladı. Şu anda kendilerine tebliğ edilmiş herhangi bir şeyin olmadığını belirten Cengiz, çalışmalarının devam ettiğini, herhangi bir durdurma olacağını zannetmediğini belirtti. Cengiz İnşaat nükleer santralin inşaatını üstlenmişti.

RAKAMLARLA ANKARA YÜKSEK HIZLI TREN GARI
Yatırım Bedeli: 235 milyon dolar
* 4 yıldızlı gar oteli: 140 odalı
* Alışveriş Merkezi: 185 mağaza
* Kapalı ve Açık Otopark: 2.500 araç kapasitesi
* VIP ve CIP salonları
* Bankalar ve ATM gişeleri
* Günde 120 bin ziyaretçi
* Ayda 3 milyon 600 bin ziyaretçi

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara YHT Garı dünyaya model olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz