'Müebbetten kurtulmak için strateji yapıyor'

Almanya'da 2000-2007 arası 8'i Türk 10 kişiyi katleden ırkçı terör örgütü NSU ile ilgili dava sürüyor. Kurbanlardan Enver Şimşek'in kızı, davanın tek sanığı Zschaepe'nin özrünü kabul etmedi

Giriş Tarihi: 12.12.2015 12:27
'Müebbetten kurtulmak için strateji yapıyor'

Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) teröristlerinin ilk kurbanı çiçekçi dükkânı sahibi Enver Şimşek'in kızı Semiya Şimşek Demirtaş, hafta başı görülen davanın 249'uncu duruşmasıyla ilgili "15 yıldır bekliyoruz. Artık umudumu kaybetmek üzereyim" dedi. SABAH'a konuşan Şimşek duruşmada öldürdükleri Türklerden özür dileyen sanık Beate Zschaepe'nin de açıklamalarını samimi bulmadığını belirterek "Eğer kalpten özür dileyeceğini bilseydim zaten mutlaka Almanya'ya gider o duruşmaya katılırdım. Ama tamamen müebbet hapisten kurtulmak için yapılan samimiyetsiz ve stratejik bir özür" yorumunda bulundu. Henüz 14 yaşındayken babasını kaybettiğini hatırlatan Şimşek "Hâlâ 'Neden benim babam?' diye kendi kendime soruyorum. Bu insanları hangi kriterlere göre öldürdüler? Amaçları neydi? Bu soruların hâlâ cevabı yok. Ceza alıp almamaları umrumda değil. Ama artık bu soruların yanıtlarını versinler" diye konuştu. Babasının ölümünün ardından Almanya'da cehennem hayatı yaşadıklarını anlatan Şimşek yıllarca sürekli olarak ailesinden başka birinin daha öldürülmesinden korktuğunu söyledi. Uzun süredir Isparta'da yaşayan Şimşek "İnancımı yitirdiğim bir ülkede daha fazla yaşamak istemedim. Annemle kardeşim hâlâ Almanya'da ama ben döndüm" dedi.

'YATILI OKULDA ÖĞRENDİ'
Almanya'da yaşayan annesinin ve ağabeyinin önceki gün yapılan duruşmaya katıldığını anlatan Şimşek "Annem az da olsa umutluydu. İnançlı bir insan o. Çok dua etti ama o mahkemeden yine eli boş döndü" diye konuştu. 9 Eylül 2000'de NSU tarafından 8 kurşunla öldürülen çiçekçi Enver Şimşek'in kızı Semiya Şimşek, babasının ölüm haberini yatılı okuduğu okulda öğrendi. Böyle bir ölümün hayatı boyunca travma olarak kaldığını anlatan Şimşek "Asıl travmatik olan böyle bir şeyin benim babamın başına niye geldiğini hiç öğrenememem" dedi.

249'UNCU DURUŞMA
Aşırı sağcı ve ırkçı görüşe sahip Neo- Nazi silahlı grup Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü (NSU) 2000'de kuruldu. Örgüt mensupları Almanya'daki göçmenlere karşı, seri cinayetler işledi. 8 Türk ve Türk zannedilerek 1 Yunan ve 1 Alman öldürüldü. NSU üyeleri Uwe Mundlos ve Uwe Bönhardt, 2011'de Almanya'da bir karavanda ölü bulundu. İkilinin intihar ettiği açıklandı. Hücrenin sağ kalan tek üyesi Beate Zschaepe teslim oldu. Önceki gün davanın 249'uncu duruşması yapıldı.

SUÇLAMAYI REDDETTİ
Zschaepe, ölenlerin yakınlarından özür diledi ancak hakkındaki, cinayetlerden sorumlu olduğu iddialarını reddetti. Zschaepe, terör örgütü üyeleriyle sadece "takıldığını" ve işlenen cinayetleri önleyemediği için kendini suçlu hissettiğini öne sürdü.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
'Müebbetten kurtulmak için strateji yapıyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz