İki gazetenin de yalanı tescillendi

Hürriyet ve Sözcü Gazetesi'ne TÜRGEV'den tokat gibi cevap geldi. Her iki gazetenin de yaptığı TÜRGEV hakkındaki yalan haberlerine tekzip gönderildi.

Giriş Tarihi: 13.12.2015 16:21
İki gazetenin de yalanı tescillendi

HÜRRİYET GAZETESİ'NE GÖNDERİLEN TEKZİP

CEVAP VE DÜZELTME

Gazetenizin 09.08.2015 tarihli nüshasında "Eski kaymakamlık binası TÜRGEV'e" başlığıyla yayınlanan Fatma Aksu imzalı haber müvekkilimle ilgili gerçek dışı, haksız, hukuka ve gazetecilik meslek ilkelerine aykırı bilgiler ve yorumlar içermektedir.

Haberde, Zeytinburnu'ndaki eski kaymakamlık binasının Zeytinburnu Belediyesi tarafından TÜRGEV'e tahsis edildiği kesin bir dille kamuoyuna sunulmuştur. Ancak haberde bahsi geçen eski kaymakamlık binası kamu malı değildir özel bir şahıstan kiralanmak suretiyle müvekkil tarafından kullanılmaktadır.

Basit bir araştırma ile gerçekliği öğrenilebilecekken, bu konunun kamuoyuna gerçek olmayan bir bilgiyle gerçekmiş gibi kesin bir dille müvekkil vakfı zan altında bırakacak şekilde duyurulması tamamen kasıtlı ve art niyetli bir davranış olup tekzibe konu gerçek dışı bu haberi gazetecilik gereği kaleme alınmış bir haber olarak değerlendirmek de mümkün değildir.
Haberde yer alan bilgiler gerçek dışı olup bu yanlışın düzeltilmesi gereği doğmuştur.
Kamuoyuna duyurulur.

SÖZCÜ GAZETESİ'NE GÖNDERİLEN TEKZİP

CEVAP VE DÜZELTME

Gazetenizin 15.08.2015 tarihli nüshasında "Saraçoğlu Mahallesi TÜRGEV'den kurtuldu" başlığıyla yer alan eser sahibi belli olmayan haber, müvekkilimle ilgili gerçek dışı, haksız, hukuka ve gazetecilik meslek ilkelerine aykırı bilgiler ve yorumlar içermektedir.

Haberde, Saraçoğlu Mahallesi'nin müvekkil TÜRGEV'e verileceği, ilgili mahallenin Bakanlar Kurulu tarafından riskli alan ilan edilmesi kararının Danıştay tarafından bozulduğu belirtilmiştir.

Ancak tekzibe konu haberde kullanılan başlık ve haberde geçen müvekkilin yetkilisi olduğu vakıf hakkındaki ifadeler hiçbir şekilde gerçekliği yansıtmayan, somut hiçbir dayanağı olmayan iddialardır. Öncelikle ve önemle belirtmek gerekir ki müvekkilin yetkilisi olduğu vakfın, ne anılan mahalle ile ne de anılan mahallenin tahliye edilmesi ile uzaktan yakından en ufak bir ilgisi bulunmamaktadır. Söz konusu bölgenin neden, hangi gerekçe ile tahliye edildiği dahi bilinmemektedir. Vakfın bölge ile ilgili herhangi bir talebi de bulunmamaktadır.

Müvekkilin haberde bahsi geçen mahalle ile ilgili hiçbir zaman ve hiçbir şekilde en ufak bir ilgisinin olmadığına ve mahallenin vakfa verilmediğine dair gazetenize defalarca tekzip metni göndermiş olmamıza rağmen kamuoyunda "mahalle müvekkil vakfa verilmiş de son anda Danıştay kararıyla kurtulmuş" algısını uyandıracak şekilde habere kasıtlı olarak atmış olduğunuz "Saraçoğlu Mahallesi TÜRGEV'den kurtuldu" şeklindeki başlık ve haberin müvekkil hakkındaki uydurma içeriği yaptığınız faaliyetin gazetecilik faaliyeti değil, siyasi parti temsilciliği olduğunu göstermektedir. Zira bir gazeteci kasıtlı olarak gerçek dışı ve dayanaksız bir şekilde haber yapmaz, objektif ve tarafsız bir şekilde kamuoyunu gerçek ve doğru bilgilerle bilgilendirir.

Bu haber de tıpkı diğer haberler gibi müvekkilin yetkilisi olduğu vakfı toplum nezdinde kötülemek, küçük düşürmek için hazırlanmış sistemli algı operasyonunun bir parçasıdır. Müvekkilimin itibarını zedeleyen haber, gerçeğe aykırı ve kamuoyunu yanlış yönlendirme maksatlı olarak kaleme alınmıştır, gerçekler araştırılmadan sadece kamuoyunda olumsuz algı oluşturma amacı gütmektedir. Haberde yer alan iddialar gerçek dışı olup bu yanlışın düzeltilmesi gereği doğmuştur.

Kamuoyuna duyurulur.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
İki gazetenin de yalanı tescillendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz