Yarın gökyüzünde meteor yağmuru var

2015 yılının son ve en görkemli gökyüzü olayı 'Geminidler Göktaşı Yağmuru' yarın akşam 19.00'dan itibaren görülecek. Işığın az olduğu yerlerde göktaşı yağmuru çıplak gözle de izlenebilecek

Giriş Tarihi: 13.12.2015 11:57
Yarın gökyüzünde meteor yağmuru var

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) Antalya'da bulunan Ulusal Gözlemevi tarafından 2015 yılının en önemli gök olayı olarak gösterilen "Geminidler Göktaşı Yağmuru", yarın akşam 19.00'dan itibaren yaşanacak. Ertesi sabah saatlerine kadar saatte yaklaşık 120 göktaşının düşeceği görsel şölen, Türkiye'de özellikle ışık yoğunluğunun az olduğu noktalardan çıplak gözle rahatlıkla izlenebilecek. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan H. Esenoğlu "Göktaşları henüz Dünya'mıza düşmeden atmosfere karışıyor. 14 Aralık'ta yaşanacak göktaşı yağmurunda biraz iri olanlar ise yeryüzüne düşebilir" dedi.

SAATTE 120 GÖKTAŞI DÜŞECEK
İkizler takım yıldızından "Geminidler" isimli göktaşı yağmuru, 2015'in son gök olayı olarak tarihe geçecek. Gökyüzünde muhteşem bir manzara ortaya çıkaracak olan gök olayı, yarın 20.00'de en yüksek düzeye ulaşacak ve saatte yaklaşık 120 göktaşı düşecek. Sabah saatlerine kadar sürecek olan göktaşı yağmuru çıplak gözle ve karanlık bölgelerde rahatlıkla izlenecek. Normal şartlarda 1 saatte düşen göktaşı sayısının ortalama 19 olduğunu söyleyen İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hasan Esenoğlu "Bazı göktaşı yağmurlarında yıllar içerisinde göktaşı sayısı artabilir. İkizler göktaşı yağmuru buna örnektir. 100 küsür yıl önce düşen göktaşı sayısı 20'ydi. Bu sayı periyodik olarak arttı. Ve en yüksek olan 120 sayısına ulaştı" diye konuştu. Göktaşı yağmurlarının, Güneş'i ziyaret eden kuyruklu yıldızların bıraktıkları toz bulutlarından kaynaklandığını söyleyen Esenoğlu, "Göktaşları atmosferdeki kısa süreli yanmaları ile henüz Dünya'mıza düşmeden atmosfere karışır. Biraz iri olanlar ise yeryüzüne düşebilir" dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Yarın gökyüzünde meteor yağmuru var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz