CHP'li haine CHP'den de tepki geldi

CHP'nin paralel örgüt akrediteli milletvekili Eren Erdem'in, Rus televizyonlarında söylediği, "IŞİD Türkiye'den kimyasal alıyor" iftirasına CHP içinden de tepki geldi. Bölgeyi çok iyi bilen CHP'li eski vekil Mehmet Şeker, IŞİD'in kimyasal silahları batılılardan ve Esed’e bağlı Suriye ordusundan aldığını, Türkiye'nin kimyasal silah göndermesinin söz konusu bile olamayacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 15.12.2015 13:27
CHP'li haine CHP'den de tepki geldi

7 Haziran'da vekil seçilen ancak 1 Kasım seçimlerinde partisinin kendisini alt sıralardan aday göstermesine tepki gösterip adaylıktan çekilen CHP eski Gaziantep milletvekili Mehmet Şeker, KRT'de Çağlar Cilara'nın programına katılarak CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem'e tepki gösterdi. "30'a yakın terör örgütüne silahı veren batılılar" diyen Şeker, "Bu tür kimyasal maddeleri veren Batılı ülkeler. Yıllar önce bu malzemeleri, bu silahları verdiler. Kesinlikle ve kesinlikle bizim, ülke olarak kendimizi töhmet altında bırakacak, sıkıntıya sokacak açıklamalarda bulunmamak lazım" şeklinde konuştu.

''CHP'NİN ELİNDE IŞİD'İN TÜRKİYE'DEN KİMYASAL ALDIĞINA DAİR BELGE YOK''

IŞİD'in elindeki kimyasal silahları batılılardan ve Suriye ordusundan temin ettiğini belirten Şeker, "Silahların batı kökenli olduğunu, mermilerin batı kökenli olduğunu görüyoruz. İddia sahibi arkadaşların şunu bilmesi lazım, böyle bir olay söz konusu değil. Yani buradan bir silahın o tarafa gitmesi, hele hele kimyasal, nükleer içerikli maddenin gitmesi mümkün değil. Devlet refleksi ile hareket etmek lazım. CHP'nin böyle bir politikası yok, CHP'ye gelmiş böyle bir bilgi de yok. CHP'nin bünyesinde Suriye'deki terör örgütlerine kimyasal ya da biyolojik silah gittiğine dair herhangi bir belge yok. Bizim bildiğimiz, son dört yıl içinde böyle bir olay yaşanmadı, böyle bir olay söz konusu değil."

''KONUŞMALARIMIZIN NEREYE GİDECEĞİNİ HESAP EDEREK KONUŞMAMIZ GEREKİYOR''

CHP'li Şeker, bu tür iddiaların ileride Türkiye'nin aleyhinde mahkemelerde kullanılacağına işaret etti ve şöyle konuştu:"Bu ülkemiz açısından sıkıntılı. Yarın bir gün uluslararası arenada bizim ülkemizin yargılanması, bizim yargılanmamız demektir. Sadece muhalefet mantığı ile yapmak doğru değildir. Bazı bilgiler bize de ulaşıyor, devlet sırrı niteliğinde olan bilgilerdir. Biz bunları gerekli mercilerle paylaşıyoruz, her şeyi basına açıklamıyoruz, her şeyi kamuoyu ile paylaşmıyoruz. Böyle bir açıklamayı Türkiye'deki herhangi bir kanal vermez. Bence biraz daha aklıselim, bir adım sonrasını düşünerek, konuştuklarınızın nereye gideceğini, kimlere ne zararlar vereceğini hesap ederek konuşmamız gerekir."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'li haine CHP'den de tepki geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz