Enerji Bakanı Albayrak'tan önemli açıklamalar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı A Haber'de önemli açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 17.12.2015 14:04
Enerji Bakanı Albayrak'tan önemli açıklamalar

İşte Albayrak'ın konuşmasından satır başları;

Piyasalardaki dalgalanmanın çok olacağını düşünmüyorum. Rasyanol olarak bakıldığında ciddi dalgalanmalar beklemiyorum. Geçtiğimiz haftalarda bununla ilgili gerçekleşecek adımlar atılacak adımlara ciddi bir şekilde çalışıldı.

FED'in bu kararı zaten bekleniyordu.

- Enerji noktasında özellikle en önemli gaz tedarikçisi Rusya'dan şu ana kadar olumsuz bir açıklama gelmedi. Almanya'dan sonra biz de en iyi gaz alan ülkeyiz. Bakanlığımız nezdinde çok kaliteli bir ekibimiz var. Ciddi çalışmalar yürütüyoruz. En önemli kış döneminde de tedbirlerimizi alıp her türlü çalışmayı tedbiri yürütüyoruz.

B planında gelişmeler olabilir mi? Doğalgazda sıkıntı olamayacak mı?

Her hangi bir ülkeden gaz ile ilgili stratejileri çalışıyoruz. Geçtiğimiz dönemde de yaşadık. Belirli bir süreye dayalı problemleri farklı pazarlarla eş zamanlı yürütüyoruz. Azerbaycan İran görüşmelerimiz devam ediyor. Yaşanabilecek problemin boyutu ile ilgili bunlar.

Büyük bir kriz yaşamayız ama bununla ilgili tedbirlerimiz ve alternatiflerimiz var. Bunların hepsini eş zamanlı çalışıyoruz.

Rusya konusu sözleşmemizden kaynaklanan bir durum var. İndirim konusunda sözleşmeden vazgeçme gibi bir durumumuz yok.

İrail'den sürpriz açıklamalar geldi. İsrail'den çıkan doğalgaz'ın Türkiye üzerinden nakline ne diyorsunuz?

Türkiye ile İsrail arasındaki ilşkinin normalleşmesi bölge için önemlidir. İlişkilerin normalleşnmesi için Türkiye'nin 3 şartı vardır. Bu normalleşmeden sonra bu duruma olumsuz bakmayız. Görüşmeler resmi düzeyde veya özel sektörlerde yapılan görüşmeler devam ediyor. Türkiye İsrail ilişkilerin normalleşmesi birçok şeye katkı yapacağı gibi enerji ilişkilerine de katkı sağlayacaktır. Enerji konusunda teknik olarak bir açıklamam yapmam mümkün değil.

- Akkuyu Nükleer Santral'in çalışmalarının durduğu iddia edildi. Durum nedir?

Şirket itibariyle baktığımızda, Türkiye Cumhuriyetine ilişkin her hangi bir açıklama yok. Dolayısıyla çalışmalar devam etmektedir. Rus devletinin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin sorumlulukları yerine getirmesi konusunda sözleşmeler var. Bunlar devam ediyor. Her hangi bir resmi bize yansayan bir şey yok dolayısıyla olumsuz bir durum yok.

Akkuyu ile olumsuz bir durum olursa Türkiye'nin tazminat hakkı var mı?

Bu maddeler tabii ki sözleşmede mevcut. Bunu konuşmak doğru değil. Biz bunu da istemeyiz. Bu projenin nihayete ermesi konusunda beklentimiz bu yönde.

Türk öğrencilerle ilgili Rusya'da sıkıntı var mı?

Oraya gönderdiğimiz öğrencilerle ve öğrencilerin aileleriyle irtibat halindeyiz. Birkaç sıkıntı oldu evet, ama 300'ün üzerinde orada öğrencimiz var. Eğitim süreci devam ediyor.

3 proje var ve 3. projenin yeri belli mi?

3. Nükleer projemiz bu dönemde başlayacak ve hayata geçirmek istiyoruz. Farklı noktalardaki çalışmalarımız devam ediyor. Henüz karar vermiş değiliz. Hangi firma ihale süreci 2016-2017'de nihayete erdirmek istiyoruz. İğne Ada da ihtimaller içerisinde ama kesin bir durum şu an için yok. Hazırlık sürecini bir an önce nihayete erdirmeyi istiyoruz.

Petrol fiyatları düşüyor, enerji politikalarına nasıl yansıyacak bu?

Tabii ki olumlu yansıyacaktır. Bu dalgalanmalara kısa vadeli bakmamak lazım. Orta ve uzun vadede bakmak lazım. Ciddi düşüş diğer enerji maliyetlerini de beraberinde getriyor. Türkiye enerji anlamında çok zengin bir ülke değil, yurt dışından enerji talebini karşılamaktadır. Enerji ayağına çok güzel hizmetleri oldu geçtiğimiz siyasi dönemin. Önemli projelere daha fazla katkı sağlamak için gereni yapacağız.

Enerji depolama konusunda başka adımlar atılabilir mi?

Bunları uzun uzun konuşabiliriz tabii ki. Ciddi bir denge üzerinde değerlendirmek lazım. Mevcut enerji işbirliği olduğu ülkelerle de değerlendirip yeni pazarlarla da bu işi ele almak gerek. Bir ekip senaryosu ile kazan-kazan mantığıyla somut üretimler yapılmalıdır. Birçok planlarımız var 3 yıl 4 yıl değil 4+100 yıllık bir plan yapmak lazım. Önümüzdeki 4 yıllık plan dahilinde yapabileceklerimizi maksimum düzeyde yapmamız lazım ama 100 yıllık plan yapmamız lazım. Bu perspektiften bakıyoruz.

Enerji politikaları her zaman öndeydi ama bu dönemde biraz daha öne çıktı. Ekonomideki paydaşlarımızla yakın temas içerisindeyiz.

Türk halkına mesajınız nedir son olarak?

Kamuoyunda yaşanan havadan dolayı farklı mecralarda çıkan haberlerden kaygı duyanlar olabilir, hükümetimiz olarak bakanlığımız olarak, yaşanabilecek tüm krizlere karşı çalışan ciddi bir ekibimiz var. Bu gazın bu elektriğin bu petrolün hiçbir sıkıntı yaşamadan kullanılması yönünde maksimum önelemleri alıyoruz. En soğuk kış dönemlerinde de halkımıza hep bu enerjileri sağladık ve sağlayacağız. Halkımız müsterih olsun. Bunların hepsinden önemli enerji maaliyetlerinin düşürülmesi açısından elimizden geldiğince yoğun bir şekilde çalışacağız.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerji Bakanı Albayrak'tan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz