AFP: İsrail tazminat şartını kabul etti

Fransız Haber Ajansı AFP'ye konuşan İsrailli yetkililere göre, İsrail, Mavi Marmara'da ölenler için tazminat ödemeyi kabul etti. Türkiye ise görüşmelerin olumlu şekilde sürdüğünü bildirdi

Giriş Tarihi: 19.12.2015 10:21
AFP: İsrail tazminat şartını kabul etti

Fransız Haber Ajansı'nın (AFP) üst düzey bir İsrailli yetkiliye dayandırdığı habere göre, İsrail 2010'daki Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybeden 10 Türk vatandaşı için tazminat ödemeyi kabul etti. Türkiye ise baskında görev alan İsrail askerlerine açtığı davalardan vazgeçecek. İddiaya göre, anlaşmanın bir diğer maddesini ise enerji işbirliği oluşturuyor. Türkiye, İsrail'le doğalgaz ticareti ve bu alanda işbirliği başlatılması konularında anlaştı. İsviçre'deki görüşmelerde Türkiye'yi Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, İsrail'i ise Başbakan Benyamin Netanyahu'nun Türkiye Özel Elçisi Joseph Ciechanover ve Mossad'ın başkanlığına atanan Jossi Cohen temsil etti. Jerusalem Post'a konuşan İsrail Başbakanlık kaynakları da "İki ülkenin diplomatik bağları normalleştirmeye yakın olduğunu" söyledi.

ÜÇ ŞARTTAN BİRİ TAMAM
Türkiye, ilişkilerin Mavi Marmara saldırısı öncesine dönebilmesi için İsrail'in özür dilemesini, hayatını kaybedenler için tazminat ödemesini ve Gazze'ye yönelik ambargosunun kaldırılmasını şart koşmuştu. Bu şartlardan ilki yerine gelmişti. İsrail'den 2013'te resmi özür gelmişti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dönemin başbakanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak resmen özür dilemişti.

'GÖRÜŞMELER DEVAM ETMELİ'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile İsrail arasındaki görüşmelere ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: "Tabii ki görüşmeler olacak, devam etmelidir. Bizim şartlarımızdan bir tanesi yerine geldi. Diğer iki şartın yerine gelmesi için, uzmanlar düzeyinde bu tür görüşmeler oluyor. Nasıl kararlaştırılacak? Hangi adımlar atılacak? Ama henüz bir somut adım atılmış değil. Görüşmeler devam ediyor. İleriki süreçte bunun nasıl sonuçlanacağını hep birlikte göreceğiz. Görüşme olmadan tüm bunların detaylarını konuşmak mümkün değil. Bu görüşmelerin devam etmesi gerekir."

'GAZ ANLAŞMASI SÜREÇTE ROL OYNADI'
İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Türkiyeİsrail arasındaki ilişkilerde buzların erimesine olası bir gaz anlaşmasındaki ilerlemenin katkıda bulunduğunu söyledi. İsrail Radyosuna göre Steinitz, ülkesinin aylarca Türkiye'ye gaz ihraç etme olasılığını araştırdığını açıkladı. Steinitz'in sözlerini yansıtan ABD'nin New York Times gazetesine göre, Tel Aviv Üniversitesi Ulusal Güvenlik Etüdleri Enstitüsü'nün Türk dış politikası uzmanı Gaila Lindenstrauss da, "İsrail'in gazını nasıl ve nereye ihraç edeceği meselesi var" dedi ve Türkiye ile Rusya arasındaki krizin "İsrail lehinde işleyen faktörlerden biri" olduğunu da vurguladı.

AA/ DEUTSCHEWELLE

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
AFP: İsrail tazminat şartını kabul etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz