BMGK Suriye konusunda anlaştı

Suriye tasarısı, New York'taki BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edildi. İlk adım olarak Suriye'de ülke çapında ateşkes ilan edilecek ve BM gözetiminde geçiş hükümeti kurulacak

Giriş Tarihi: 19.12.2015 13:35
BMGK Suriye konusunda anlaştı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye'de siyasi geçiş için Ocak başında ülke genelinde ateşkes uygulanması ve müzakerelerin başlatılmasını isteyen ve Cenevre Bildirisi ile Viyana toplantılarındaki kararları teyit eden tasarıyı oy birliği ile kabul etti. Uluslararası Suriye Destek Grubu toplantısının ardından ABD Dışişleri Bakanı John Kerry başkanlığında New York Palace Otel'de bir araya gelen konsey üyeleri, uzlaşılan karar tasarısını görüştü. Tasarı 15 üyenin de olumlu oyuyla kabul edildi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın geleceğine ilişkin herhangi bir maddenin yer almadığı tasarıya göre, BM 1 ay içinde ateşkes gözlemleme mekanizması kurulması konusunda çalışmalar yapacak. Anlaşma, Suriye'de sivillere yönelik saldırıların acil durdurulmasını da içeriyor. Ocak başından itibaren Esad ve muhalifler arasında geçiş hükümeti konusunda görüşmeler başlayacak. Daha önce geçiş hükümeti kurulması konusundaki takvime bağlı kalınacak ve BM gözetiminde seçimler yapılacak. Tarafların, hangi grupların muhalif hangi grupların terörist olarak algılandığına ilişkin konu ise henüz açıklığa kavuşmadı.

OBAMA: ESAD GİTMELİ
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, toplantıda, "Suriye'de savaşı durdurmanın zamanı geldi. Suriye'de IŞİD ve Esad dışında yeni seçenek sunacağız" dedi. ABD Başkanı Barack Obama da Suriye'deki durumla ilgili Beyaz Saray'da bir açıklama yaptı. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın ülkesinin çoğunluğu nezdinde meşruluğunu yitirdiğini belirten Obama, Esad'ın "kan dökülmesini" sona erdirmek için görevden ayrılması gerektiğini söyledi. Avusturya'nın başkenti Viyana'da 30 Ekim ve 14 Kasım'da yapılan görüşmelerin devamı niteliğindeki toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti. Görüşmelere ABD, Rusya, Türkiye, Çin, Fransa, Almanya, Mısır, İran, Irak, İtalya, Ürdün, Lübnan, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve İngiltere'nin dışişleri bakanlarının yanı sıra BM, AB ve Arap Birliği temsilcileri de katıldı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
BMGK Suriye konusunda anlaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz